Wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie akcyzy dla małych browarów produkujących tak zwane piwo rzemieślnicze.

Morawiecki potwierdził w sobotnim wywiadzie dla portalu Forsal, że od początku przyszłego roku akcyza na wyroby małych browarów zostanie obniżona o połowę. “Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 7,79 zł od 1 hektolitra. Obniżamy ją do 3,9 zł. Chcemy w ten sposób pomóc w rozwoju tym małym, lokalnym, rzemieślniczym browarom, które w roku poprzedzającym rok podatkowy sprzedały do 200 tys. hektolitrów piwa. Według analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Finansów, na obniżce skorzysta ok. 150 działających dziś w Polsce browarów” – wytłumaczył wicepremier. Ubytek w kasie państwa wyniesie według niego około 70 mln złotych.

“Celem tej inicjatywy Ministerstwa Finansów jest ułatwienie prowadzenia działalności i rozwój przedsiębiorczości małych polskich producentów piwa. Podobnie jak inne kraje europejskie, które mają długą historię warzenia piwa, chcemy wspierać dynamiczny rozwój działających w tym obszarze małych i średnich polskich firm. Często rodzinnych i najczęściej funkcjonujących z dala od wielkich miast” – powiedział minister rozwoju. Zapewniał przy tym, że “kondycja finansów publicznych, skuteczne uszczelnienie systemu podatkowego, pozwalają państwu polskiemu na takie punktowe działania, które przyniosą dobry skutek nie przez podwyższenie, tylko obniżenie stosownej daniny publicznej”.

“Nie traktuję tego posunięcia jako “prezentu” dla części branży browarniczej. To raczej inwestycja w dynamicznie rozwijający się sektor bardzo polskiej gospodarki. W 2016 roku produkcja piwa przez browary rzemieślnicze stanowiła ok. 5% całości polskiego rynku. Jeszcze kilka lat temu udział ten sięgał 2-3%” – podkreślił premier.

Czytaj także: W Czechach piwo już bez papierosa

forsal.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply