Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły wstępne porozumienie z Niemcami w kwestii eksportu gazu skroplonego LNG do niemieckich gazoportów. W ten sposób te drugie łatają braki w dostawach po ograniczeniu handlu z Rosją.

Abu Dhabi National Oil Co. (Adnoc) i niemiecka państwowa grupa energetyczna SEFE zawarły przedwstępną umowę na roczny transport 1 miliona ton skroplonego gazu ziemnego. LNG będzie pozyskiwane z instalacji w Ruwais koło Abu Zabi, który Adnoc zamierza wybudować, podały obie firmy w odrębnych komunikatach, co za Bloombergiem przytoczył w poniedziałek portal Al Mayadeen.

Zjednoczone Emiraty Arabskie aktywnie poszukują na całym świecie zwiększenia swoich możliwości eksportowych gazu ziemnego, bazująca w Libanie telewizja. Równolegle Niemcy przyspieszyły import LNG i szybko pozyskują dostawy drogą morską, co jest spowodowane ograniczeniem dostaw gazu rurociągami z Rosji po wojnie na Ukrainie i falą rozległych sankcji wymienionych niczym ciosy między Moskwą a Zachodem.

Czytaj także: Państwa Unii Europejskiej uzgadniają redukcję importu rosyjskiego gazu

To sygnał, iż Berlin nie zamierza rezygnować z gazu jako surowca energetycznego w ramach forsowanej na szczeblu Unii Europejskiej, między innymi przez niemieckich polityków, polityki klimatycznej.

„Gaz odpowiada za prawie jedną czwartą pierwotnego zużycia energii w Niemczech i nie możemy się doczekać wsparcia wysiłków tego kraju na rzecz dywersyfikacji źródeł energii i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego” – stwierdziła w oświadczeniu Fatima Al Nuajmi, wiceprezes Adnoc.

Umowa Adnoc z SEFE opiera się na założeniu sfinalizowania oczekiwanej przez firmę ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich decyzji inwestycyjnej w sprawie projektu Ruwais LNG w tym roku, a następnie osiągnięcia ostatecznej umowy sprzedaży i zakupu pomiędzy obydwoma podmiotami.

Adnoc podjął kroki w kierunku rozwoju obiektu, przyznając na początku tego miesiąca wstępne kontrakty inżynieryjne i budowlane.

Ponadto Adnoc zawarł wcześniej podpisaną w ubiegłym roku 15-letnią umowę z chińskim ENN na roczne dostawy co najmniej 1 miliona ton LNG z Ruwais. Przewidywana roczna zdolność eksportowa projektu wynosi 9,6 mln ton. Adnoc obsługuje już zakład o wydajności 6 milionów ton na wyspie Das, który rozpoczął działalność w 1977 roku.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply