Japońskie Ministerstwo Finansów podało, że eksport wyrobów medycznych do Rosji wzrósł niemal sześciokrotnie.

We wrześniu Japonia zwiększyła eksport wyrobów medycznych do Rosji o 578,2 proc., a do końca pierwszej połowy rozpoczętego 1 kwietnia roku podatkowego 2022 o 258,6 proc., wynika z danych japońskiego Ministerstwa Finansów, na które powołała się agencja informacyjna RIA Nowosti.

Ponadto we wrześniu resort odnotował wzrost eksportu komputerów z Japonii w tym samym kierunku o 124,3 proc, mimo, że jeszcze w pierwszej połowie roku obrotowego ich eksport spadł o 38,8 proc.

W pierwszym półroczu roku 2022 obniżył się również eksport z Japonii do Rosji takich produktów jak samochody (o 21,7 proc.), motocykle (14,6 proc.) oraz części zamienne (76,6 proc.).

Przytoczone dane szczegółowe nie zmieniają faktu, że całkowity eksport Japonii do Rosji spadł, na wrzesień, o 31,4 proc., a import o 6,5 proc.

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej na pełną skalę, Japonia szybko przyłączyła się do polityki sankcji wobec Moskwy, podjętej przez USA i Unię Europejską.

Na liście towarów i technologii zakazanych na eksport znajduje się ponad 300 pozycji, w tym półprzewodniki, sprzęt dla ochrony morskiej i lotniczej, sprzęt telekomunikacyjny, produkty wojskowe, w tym broń, oprogramowanie i sprzęt do rafinacji ropy naftowej. Ponadto Japonia zamroziła aktywa Otkritie Bank, Novikombank, Sovcombank, VTB, Rossiya Bank, Promsvyazbank i VEB.RF.

Poza tym Japonia umieściła na czarnej liście ponad 700 obywateli Rosji, Białorusi i samozwańczych republik ludowych (DRL i ŁRL), a także ponad 200 rosyjskich firm i organizacji. Japonia stopniowo wycofa się z importu rosyjskiej ropy

Rosja zareagowała na to wprowadzeniem sankcji wobec Japończyków

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply