Centralny Bank Iranu wprowadził nowe zasady procedur importowych. Zakładają one, że zakupy dóbr sprowadzanych do Iranu nie mogą być rozliczane w amerykańskiej walucie.

O decyzji Centralnego Banku Iranu poinformowała w środę irańska agencja informacyjna IRNA. Powołała się na dyrektora banko do spraw reguł wymiany walut i polityki, Mehdi Kasraeipura. Urzędnik oświadczył, że nowe zasady procedur importowych obowiązują już od wczoraj. Zgodnie z nimi irańscy przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczać transakcji zakupu zagranicznych dóbr w dolarach amerykańskich.

Kasraeipur stwierdził, że nowa decyzja nie powinna sprawić importerom żadnych problemów. „Od długiego czasu irański sektor bankowy nie używa dolara z powodu sankcji” – powiedział dyrektor banku centralnego, nawiązując do okresu sprzed umowy w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku, kiedy to Iran był obłożony rozległymi sankcjami przez USA i Unię Europejską.

Mimo porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego USA nadal utrzymują zakaz obsługi transakcji z irańskimi podmiotami dla amerykańskich banków. Umowy rozliczane w dolarach miały więc ograniczone znaczenie w irańskim handlu międzynarodowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowe przepisy nakładają na irańskich importerów obowiązek poinformowania swoich kontrahentów, że żadne transakcje nie mogą był rozliczane w amerykańskiej walucie.

presstv.ri/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz