Centralny Bank Iranu wprowadził nowe zasady procedur importowych. Zakładają one, że zakupy dóbr sprowadzanych do Iranu nie mogą być rozliczane w amerykańskiej walucie.

O decyzji Centralnego Banku Iranu poinformowała w środę irańska agencja informacyjna IRNA. Powołała się na dyrektora banko do spraw reguł wymiany walut i polityki, Mehdi Kasraeipura. Urzędnik oświadczył, że nowe zasady procedur importowych obowiązują już od wczoraj. Zgodnie z nimi irańscy przedsiębiorcy nie będą mogli rozliczać transakcji zakupu zagranicznych dóbr w dolarach amerykańskich.

Kasraeipur stwierdził, że nowa decyzja nie powinna sprawić importerom żadnych problemów. „Od długiego czasu irański sektor bankowy nie używa dolara z powodu sankcji” – powiedział dyrektor banku centralnego, nawiązując do okresu sprzed umowy w sprawie irańskiego programu atomowego z 2015 roku, kiedy to Iran był obłożony rozległymi sankcjami przez USA i Unię Europejską.

Mimo porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego USA nadal utrzymują zakaz obsługi transakcji z irańskimi podmiotami dla amerykańskich banków. Umowy rozliczane w dolarach miały więc ograniczone znaczenie w irańskim handlu międzynarodowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nowe przepisy nakładają na irańskich importerów obowiązek poinformowania swoich kontrahentów, że żadne transakcje nie mogą był rozliczane w amerykańskiej walucie.

presstv.ri/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz