Szwajcarski bank Julius Baer poinformował rosyjskich i białoruskich klientów, że zamroził ich środki inwestycyjne.

Piszący we wtorek o sprawie za “Forbsem” portal Zerkalo podkreśla, że zamrożaniu podlegają tylko rachunki inwestycyjne. Jeśli była taka konieczność administracja banku wydzieliła środki używane inwestycyjnie i zamroziła wyłącznie je. Kierownictwo banku twierdzi, że ruch jest przystosowaniem się do sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś przez państwa zachodnie.

W jednym z tych pism, do jaki dotarł “Forbes”, bank odnosi się do wymogu międzynarodowego depozytariusza Euroclear do podjęcia działań przeciwko rachunkom Białorusinów i Rosjan w ramach przepisów sankcji.

W zawiadomieniach podano również, że sprzedaż papierów wartościowych znajdujących się w Euroclear na rzecz Białorusinów i Rosjan została czasowo wstrzymana, a zakup nowych jest niemożliwy. Pieniądze ze sprzedaży akcji i obligacji, wypłaty kuponów i dywidend będą przechowywane na odrębnych rachunkach. Właśnie te środki zostały całkowicie zamrożone.

W listach wysłanych do klientów w poniedziałek stwierdzono, że ograniczenia wchodzą w życie ze skutkiem natychmiastowym.

Ograniczenia nie obejmują jednak tych Białorusinów i Rosjan, którzy posiadają obywatelstwo lub zezwolenie na pobyt w UE, państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

Zerkalo dodaje, że w Czechach następuje właśnie niezapowiedziane likwidowanie kont bankowych Białorusinów i Rosjan przebywających w Czechach na podstawie wizy pracowniczej lub studenckiej. Banki uważają, że działają zgodnie z prawem i oceniają tych obywateli jako klientów „wysokiego ryzyka”.

Czytaj także: RMF FM: Nowy pakiet sankcji unijnych bez fajerwerków

zerkalo.io/kreys.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply