Jedna z trzech amerykańskich, czołowych agencji ratingowych – Moody’s obniżył notę Izraela, co może podwyższyć oprocentowanie jego papierów dłużnych.

Moody’s ogłosił swoją decyzję w nocy z piątku na sobotę czasu warszawskiego. Obniżył notę Izraela z poziomu A1 do A2. Zmienił też prognozę na przyszłość ze “stabilnej” na “negatywną”. To pierwsze tego rodzaju obniżenie rankingu Izraela przez Moody’s w historii, jak podkreśliła chińska agencja informacyjna Xinhua.

Przypomina ona także, że jeszcze 19 października, czyli wkrótce po rozpoczęciu ataku Hamasu na południowy Izrael, Moody’s, choć jeszcze nie obniżył noty rankingu tego kraju, to już wówczas wydał prognozę jego pogorszenia, powołując się na “nieoczekiwany i brutalny konflikt” w jaki zaangażowany został Tel Awiw.

Według agencji głównym czynnikiem zmiany ratingu jest ocena, że trwający konflikt i jego konsekwencje w istotny sposób zwiększają ryzyko polityczne dla Izraela, nawet jeśli walki zostaną wstrzymane. Dodała, że osłabia to również instytucje władzy wykonawczej i ustawodawczej, a także siłę fiskalną. Moody’s wyjaśniła dalej, że finanse publiczne Izraela są w coraz gorszym stanie, a przewidywana wcześniej tendencja spadkowa wskaźnika długu publicznego uległa obecnie odwróceniu.

Ocena A2 uwzględnia długoletnie mocne strony izraelskiego rządu w zakresie gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego i sądownictwa, przytacza opinię Moody’s Xinhua, która wspomina również o tym, że Sąd Najwyższy Izraela przeciwdziałał podjętej przez rząd Binjamina Netanjahu próbę ograniczenia nadzoru sądowego, co amerykańscy analitycy uznali za ważne. Uznali on jednak, że mocne strony są relatywizowane przez wskaźniki fiskalne i zadłużenia.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu skomentował, że „Gospodarka Izraela jest solidna. Obniżenie ratingu nie jest związane z gospodarką, ale wynika wyłącznie z faktu, że jesteśmy w stanie wojny. Rating wzrośnie, gdy tylko wygramy wojnę i wygramy.” – zacytowała Xinhua.

Ostrzej wypowiedział się izraelski minister finansów Bezazel Smotricz – “Oświadczenie Moody’s o obniżeniu ratingu nie zawiera żadnych poważnych argumentów ekonomicznych i jest w całości manifestem politycznym opartym na pesymistycznym i bezpodstawnym światopoglądzie geopolitycznym, który odzwierciedla brak wiary w bezpieczeństwa trwałości Izraela, a także oczywistą niepewność co do prawości Izraela.” – zacytowała rosyjska agencja informacyjna TASS.

english.news.cn/tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply