Chińska firma górnicza wyrzucona z Grenlandii

Autonomiczne władze Grenlandii zadecydowały o pozbawieniu chińskiej firmy General Nice licencji na wydobycie rud żelaza.

W 2015 r. General Nice otrzymała koncesję na pracę na złożu rudy żelaza Isua, położonym niedaleko stolicy arktycznej wyspy Nuuk. Wcześniej złoże było w dyspozycji brytyjskiej firmy London Mining, która jednak zbankrutowała. General Nice była pierwszą chińską firmą jaka otrzymała zgodę na wydobycie grenlandzkich surowców. Jednak w poniedziałek została pozbawiona licencji przez autonomiczne władze wyspy, jak podała agencja informacyjna Reutera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Licencja została Chińczykom odebrana z powodu braku aktywności na złożu, poinformował rząd Grenlandii, dodając, że złoże zostanie zaoferowane firmom, które będą zainteresowane jego eksploatację. Firma nie dokonała również, według grenlandzkich urzędników, uzgodnionych płatności gwarancyjnych.

„Nie możemy zaakceptować tego, że posiadacz licencji wielokrotnie nie dotrzymuje uzgodnionych terminów” – powiedział minister zasobów Grenlandii Naaja Nathanielsen. Jej rząd zażądał od Chińczyków zwrotu wszystkich dokumentów geologicznych, realizacji zaległych płatności w wysokości 1,5 miliona koron duńskich i uporządkowania terenu wydobywczego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Jeszcze w 2016 r. General Nice próbowała kupić na Grenlandii opuszczoną przystań morską, ale transakcja ta została wówczas zablokowana przez władze Danii, do której należy wyspa. Kopenhaga tłumaczyła to względami bezpieczeństwa narodowego.

Czytaj także: Litwa wezwała Europę do podjęcia antychińskiej polityki

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz