Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua opublikowała komentarz ostro krytykujący amerykańską politykę handlową.

Administracja Donalda Trumpa rozpoczęła w zeszłym roku okładanie cłami chińskiego importu, co doprowadziło do symetrycznych działań władz Chin i stanu określanego już przez wielu komentatorów „wojną handlową”. Cła w wysokości 25% obejmują już importowane chińskie towary o wartości 200 mld dol. Niedawno Departament Stanu podważył pozycję rynkową chińskiego potentata Huawei, doprowadzając do zerwania z współpracy z tą spółką przez amerykańskie, japońskie i brytyjskie koncerny elektroniczne i telekomunikacyjne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W komentarzu opublikowanym  w sobotę na portalu chińskiej, państwowej agencji Xinhua, stwierdzono, że działania władz USA są „poza zakresem negocjacji w sprawie handlu”. Agencja pisze wręcz, że „za wojną handlową USA przeciw Chinom kryje się próba ataku na suwerenność ekonomiczną Chin i wymuszenia na Chinach zaszkodzenia swoim fundamentalnym interesom”.

Jak przytacza „South China Morning Post”, w komentarzu Xinhua stanowczo odrzucono amerykańskie oskarżenia o to, że chińskie koncerny wymuszają na swoich partnerach transfer technologii. Tego rodzaju oskarżenia zostały uznane za „próbę zmuszenia Chin do zmiany ich drogi rozwoju”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Tymczasem prezydent USA, komentując działania swojej administracji przeciw Huawei, powiedział w czwartek, że chiński potentat elektroniczny, jest „czymś bardzo niebezpiecznym”.

scmp.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz