W ciągu dekady sprzedaż broni i sprzętu wojskowego przez Białoruś zmniejszył się o ponad jedną trzecią, a w przypadku Ukrainy o ponad dwie trzecie.

Eksport białoruskiej broni w latach 2011-2020 zmniejszył się o 34 proc., podał w poniedziałek portal Naviny.by. Zgodnie z przedstawionymi przez niego danymi Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) największym odbiorcą białoruskiej produkcji militarnej w tym okresie był Wietnam, na który przypadło 26 proc. wartości eksportu w tym sektorze.

Na kolejnych miejscach za Wietnamem znalazła się Serbia, która odebrała produkty składające się na 16 proc. białoruskiego eksportu broni, a za nią Sudan, na który przypadło 13 proc. wartości.

Ogólny spadek białoruskiego eksportu uzbrojenia spowodował, że Białoruś spadła na 19 miejsce wśród jego eksporterów.

SIPRI zbadało też import broni na Białorusi. W tym względzie państwo to miało w poprzedniej pięciolatce właściwie jednego partnera – Rosję. W latach 2016-2020 99 proc. wartości importu uzbrojenia przypadło na sprzęt kupiony od wschodniego sąsiada.

W przypadku samej Rosji sprzedaż uzbrojenia przez to państwo spadła w latach 2016-2020 o 18 proc. Mimo to na państwo to i tak przypadało w tym okresie 20 proc. całej wartości międzynarodowego handlu bronią. Spadek rosyjskiego eksportu w tym sektorze był związany głównie z mniejszymi o 53 proc. zamówieniami od czołowego klienta – Indii.

Eksport broni z Ukrainy spadł w latach 2011-2020 aż o 68 proc. Przy czym aż 20 proc. ze sprzedanego przez Ukrainę uzbrojenia trafiło do Rosji. Pod względem zakupów broni na Ukrainie większym klientem okazały się tylko Chiny, których udział wyniósł 36 proc. Trzecim klientem ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego była Tajlandia z udziałem 17 proc.

Czytaj także: Na Białorusi pojawili się żołnierze białoruskiego desantu

naviny.by/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply