Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrśkyj przyznał, że sytuacja wojsk ukraińskich jest trudna, a niemal na całej linii frontu Rosjanie nacierają. Przedstawił główne cele prowadzonej obecnie operacji defensywnej.

We wtorkowym wywiadzie dla niemieckiej stacji ZDF, nowy głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Ołeksandr Syrśkyj (Syrski) skomentował aktualną sytuację na froncie wojny z Rosją. Przyznał, że sytuacja sił ukraińskich jest trudna, a Rosjanie przejęli inicjatywę.

„Aktualnie, sytuację można określić jako trudną. Wróg postępuje wzdłuż niemal całej linii frontu, a my przeszliśmy od operacji ofensywnych do prowadzenia operacji defensywnej” – poinformował głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Celem naszej operacji defensywnej jest wyczerpanie sił przeciwnika, zadanie mu maksymalnych strat, używając do tego naszych fortyfikacji, naszych zalet pod względem technologii, pod względem używania latających bezzałogowców, środków walki elektronicznej oraz utrzymywania przygotowanych linii obrony” – zaznaczył generał. Zapowiedział zarazem, że Ukraina będzie kontynuować walkę o powrót do granic z 1991 roku.

„Tę wojnę po prostu musimy zakończyć. Może się ona zakończyć wyjściem do naszych granic. Inne opcje nie są brane pod uwagę, bo po prostu mamy nie ma innego wyjścia. A to oznacza, że całe społeczeństwo musi zjednoczyć się wokół wspólnej sprawy – zwycięstwa” – oświadczył Syrski.

Ostatnio sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że NATO musi być przygotowane na możliwą, trwającą nawet dziesięciolecia konfrontację z Rosją. Z kolei premier Węgier Viktor Orban chce, by Ukraina stała się strefą buforową pomiędzy Rosją a Zachodem, przy zachowaniu jej całości.

Czytaj także: NYT: obrona powietrzna Ukrainy wytrzyma tylko do marca

Pisaliśmy też, że prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał swoją podróż do Kijowa, która była planowana na 13-14 lutego. Poinformowały o tym francuskie media. Macron miał podpisać tzw. “gwarancje bezpieczeństwa” i ogłosić nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy.

ZDF / Ukrinform / Unian Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pik
    pik :

    Awdiejewka dzisiaj przecięta na pół – wschodnia część odcięta od zaopatrzenia i możliwości ewakuacji rannych. Zbombardowany poligon w Selidowo z setkami zabitych i rannych. Ostrzelane zgrupowanie ukraińskie w Konstantynowce – skład broni wyleciał w powietrze. Od strony Bachmutu atak rosyjski na Czasow Jar – cofanie sił ukraińskich. Na innych odcinkach frontu sytuacja jest analogiczna. Następuje przegrupowywanie ukraińskich sił. Bardzo prawdopodobne, że w najbliższych kilku miesiącach ukraińska obrona się rozsypie.