Sąd arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok przyznający Naftohazowi odszkodowanie w wysokości 4,63 miliarda dolarów za niedostarczenie gazu.

Ukraiński koncern wydał oświadczenie, w którym można przeczytać: Naftohazowi przyznane zostało odszkodowanie w wysokości 4,63 miliarda dol. za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu.

Kalina Oroschakoff z portalu Politico przypomniała, że proces przed sądem toczył się rok i dotyczył przesyłania gazu do Europy przez tereny Ukrainy. Naftohaz pierwotnie chciał dużo wyższego odszkodowania, w wysokości 15 miliardów dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Gazprom wstrzymuje dostawy gazu dla Ukrainy

W połowie 2014 roku Naftohaz złożył w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w dotyczący ustalenia sprawiedliwej ceny rosyjskiego gazu. Gazprom w odpowiedzi złożył własny pozew przeciwko Naftohazowi, dotyczący zadłużenia za dostarczony surowiec.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sztokholmski sąd arbitrażowy nakazał wtedy ukraińskiemu koncernowi spłatę Gazpromowi zadłużenia w wysokości niemal 2 miliardów dolarów za dostawy gazu. W efekcie ostatniego orzeczenia Ukraińcy otrzymają ostatecznie 2,56 mld dol.

Agencja Reutera wskazuje uwagę, że Instytut Arbitrażowy Izby Handlowej w Sztokholmie nie publikuje swoich orzeczeń ani ich nie komentuje. Robią to jedynie strony sporu.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl / politico.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz