Zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych wzrosło w pierwszej połowie 2024 roku o jedynie 853 mln złotych. Oznacza to realizację jedynie 2 proc. zakładanego wsparcia.

Na sprawę zwrócił uwagę w poniedziałek Tomasz Dmitruk, redaktor Dziennika Zbrojnego i Nowej Techniki Wojskowej. “Zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) wg stanu na koniec czerwca br. wynosiło 28,7373 mld PLN. Oznacza to, że wzrosło w pierwszej połowie 2024 roku o jedynie 853 mln PLN. Wcześniej planowano, że zadłużenie FWSZ wzrośnie w br. o 39,6 mld PLN. Przez pół roku mamy zatem wykonanie planu dochodów ze środków zwrotnych na poziomie… 2%” – wskazał, publikując na platformie X wykres z omawianymi danymi.

Dmitruk wyraził opinię, że “nie wróży to wysokiego wykonania wydatków FWSZ na koniec tego roku”.

Czytaj: Rz: Nie będzie 500 HIMARS-ów dla Wojska Polskiego

“Poza dochodami ze środków zwrotnych budżet FWSZ w br. miał oszczędności z 2023 roku na kwotę 7,785 mld PLN i planował dochody z budżetu państwa na poziomie 12,8 mld PLN oraz inne dochody ustawowe na poziomie ok. 1-1,5 mld PLN (dane niejawne). Można zatem szacować, że do połowy 2024 roku FWSZ posiadał budżet na wydatki w wysokości ok. 23 mld PLN (łącznie na cele określone w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych (PRSZ) oraz na koszty funkcjonowania FWSZ). Plan wydatków FWSZ w br. na cele określone w PRSZ wynosił ok. 45,1 mld PLN, a w zakresie wydatków na funkcjonowania funduszu był niejawny” – czytamy.

“Według stanu na połowę br. możliwość wykonania planu wydatków FWSZ na koniec 2024 roku można zatem szacować na maksymalnie ok. 50%. Oczywiście w drugiej połowie br. wskaźnik ten może ulec jeszcze poprawie” – podsumował swój wpis.

Zobacz: Polski rząd obetnie wydatki na obronność o ponad 50 mld złotych? MON i SG WP odpowiadają

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych ma na celu pokrycie bardzo dużej części wydatków na modernizację techniczną Wojska Polskiego.

Rząd deklaruje, że zamierza wydać w przyszłym roku ponad 186 mld zł na obronność. Planowane wydatki są umieszczone w budżecie oraz pozabudżetowym Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Przewidziano łącznie ok. 102 mld zł na inwestycje. Media zwracają uwagę, że wiele zależy od stopnia wykonania Funduszu.

Czytaj także: Media: Problem z pieniędzmi na broń z Korei Południowej. “Opór Ministerstwa Finansów może niepokoić”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply