Jak informują francuskie media, wszczęto dwa osobne śledztwa badające wzajemne oskarżenia francuskiego MSW i władz lokalnych w Nicei dotyczące kwestii bezpieczeństwa w dniu zamachu z 14 lipca.

Nicejska prokuratura prowadzi wstępne śledztwo, które ma zweryfikować zarzuty „nadużycia władzy” przez francuskie MSW, które padają ze strony miejskiej policji w Nicei. Sandra Bertin, odpowiedzialna za system monitoringu w nicejskiej policji oświadczyła, że z polecenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych była instruowana, co ma umieścić w raporcie dotyczącym ataku islamisty 14 lipca.

31-letni Tunezyjczyk, mieszkający na stałe we Francji, wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastyliina nadmorskiej promenadzie w Nicei. Zginęły 84 osoby. W związku ze sprawą zatrzymano pięć osób. Powiązana z ISIS agencja Amak podała, że mężczyzna był jej „żołnierzem”.

W jednym z wywiadów Bertin powiedziała, że w dzień po zamachu naciskał na nią przedstawiciel MSW. Chciał, by zmodyfikowała swój raport dotyczący zapisów monitoringu i wyszczególniła miejsca, w których rozlokowani mieli być funkcjonariusze policji lokalnej, a także stwierdzić, że „w dwóch miejscach widziano policję krajową”.

„Policja krajowa być może tam była, ale nie widziałam jej na nagraniu”– stwierdziła Bertin. Dodała, że wysłannik z MSW kazał jej umieścić w raporcie „konkretne miejsca rozlokowania policji krajowej, których nie widziała na ekranie”.

Z kolei paryska prokuratura prowadzi osobne dochodzenie w związku z zarzutami MSW wobec policji miejskiej z Nicei. Oskarżenia ze strony resortu dotyczą „publicznego zniesławienie policji krajowej i członka rządu”.Głos zabrał minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, którego zdaniem Bertin chce wzbudzić powszechne przekonanie, że MSW „przekazuje fałszywe informacje w kwestii obecności funkcjonariuszy policji krajowej w miejscu zamachu”.

Kwestia uchybień w sprawach bezpieczeństwa w dniu zamachu była wielokrotnie sygnalizowana przez media i opozycję. Zastanawiano się m.in., w jaki sposób ciężarówka zdołała przejechać przez tłum 2 km, zanim ją zatrzymano oraz czy w Nicei nie było zbyt mało policjantów.

tvp.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz