Francuska marynarka wojenna przetestuje broń laserową w 2022 roku

Nowy, francuski system broni laserowej Helma-P, przeznaczony m.in. do neutralizowania dronów, zostanie zainstalowany na okrętach wojennych. Testy zapowiedziano na przyszły rok.

Francuska marynarka wojenna poinformowała, że w 2022 roku testowany będzie nowy system broni laserowej Helma-P. Sprzęt ten zostanie zainstalowany na okrętach wojennych.

System Helma-P został opracowany przez francuskie firmy CILAS i ArianeGroup. Przetestowano go w październiku 2020 roku. Według strony francuskiej, może zneutralizować cele w locie w odległości do jednego kilometra w ciągu kilku sekund. Helma-P jest w stanie zniszczyć każdy rodzaj drona lecącego z prędkością do 50 km/godz. w trudnych warunkach śledzenia celu.

Jak podano, system HELMA-P zapewnia jednostkom operacyjnym i siłom bezpieczeństwa wewnętrznego nową broń, przełomową pod względem technologicznym. Zaznaczono, że broń jest skuteczna na większe odległości, może też wspierać inne technologie przeciw-dronowe. Tym samym, jest to forma rozwiązania ostatecznego w wielowarstwowym systemie obrony.

System jest oferowany w konfiguracjach stałych lub zintegrowanych z pojazdem. Według serwisu „Navy Recognition”, w porównaniu z istniejącymi systemami samoobrony okrętów, takimi jak pociski i działa, lasery mogą zapewnić okrętom nawodnym marynarki wojennej lepsze pod względem stosunku koszt-efekt środki zwalczania celów naziemnych, powietrznych i balistycznych, a także dronów. Statki wyposażone w kombinację laserów i istniejących systemów samoobrony mogą być w stanie skuteczniej bronić się przed szerokim zakresem tego rodzaju zagrożeń.

Czytaj także: Niemcy: nowoczesna broń laserowa dla niemieckich okrętów wojennych

navyrecognition.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz