Redaktor Karol Kaźmierczak w rozmowie z redaktorem Mateuszem Pławskim mówił o kryzysie imigracyjnym na Litwie i umieszczaniu nielegalnych imigrantów wśród polskich społeczności na Wileńszczyźnie.

Kontekst sprawy jest międzynarodowy, jeśli szukamy sprawcy tego kryzysu to jest nim Aleksander Łukaszenko” – mówił redaktor Karol Kaźmierczak. „Mamy do czynienia przede wszystkim z kreowaniem kryzysu migracyjnego przez władze Białorusi”.

„Władze Litwy twierdzą, że przechwyciły u tych zatrzymanych imigrantów dokumenty świadczące, że legalnie przebywali na terytorium Białorusi. To są głównie ludzie, którzy korzystają legalnie z połączeń między Bagdadem i Mińskiem i Stambułem i Mińskiem”.

Jak informowaliśmy, litewska Państwowa Straż Graniczna (VSAT) poinformowała, że w czwartek pierwsza grupa licząca 380 nielegalnych migrantów została rozlokowana w miasteczku namiotowym na poligonie wojskowym w Rudnikach, w rejonie solecznickim. Zdecydowaną większość mieszkańców tym regionie stanowią Polacy. Wcześniej podawano, że litewskie władze centralne zamierzają umieścić tam około 1,5 tys. osób.

Serwis L24.lt zwraca uwagę, że litewskie MSW obiecywało wcześniej, że przed przywiezieniem na miejsce nielegalnych imigrantów zostanie poprawione ogrodzenie obiektu, a w rejon Rudnik zostanie skierowana odpowiednia liczba policjantów, w celu zwiększenia ochrony mieszkańców. Zaznaczono, że władze nie wywiązały się z tych obietnic.

W związku z sytuacją, w piątek w litewskim parlamencie zorganizowano konferencję prasową z udziałem przedstawicieli społeczności Rudnik i posłanki AWPL-ZChR, Beaty Pietkiewicz. Zaznaczono, że z powodu rozlokowania na poligonie w Puszczy Rudnickiej kilkuset nielegalnych migrantów mieszkańcy Rudnik czują się zagrożeni. Wnioskują do władz m. in. o poprawę oświetlenia ulicznego w ich miejscowości (instalację dodatkowych latarń) i usprawnienie łączności sieci komórkowej, a także ogrodzenie terytorium, na którym znajduje się miasteczko namiotowe dla migrantów.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz