Francja rozpoczęła program opracowania elektronicznego ładunku bojowego dla miniaturowego bezzałogowego statku powietrznego – poinformował w piątek The Drive. Francuskie ministerstwo obrony poszukuje ładunku lub ładunków, które będą w stanie wykryć, zlokalizować i zidentyfikować nadajniki radiokomunikacyjne, a także potencjalnie je zablokować.

Jak poinformował w sobotę portal The Drive, francuskie ministerstwo obrony chce opracować miniaturowe drony zdolne do lokalizowania i zagłuszania nadajników radiokomunikacyjnych.

Francuska krajowa agencja innowacji w obronie opublikowała zapytanie ofertowe na nowy ładunek, który musi być na tyle mały, aby mógł być przenoszony przez drony ważące łącznie mniej niż 25 kilogramów. W zaproszeniu do składania wniosków ministerstwo obrony ma nadzieję zakontraktować kilka projektów badawczo-rozwojowych do 18 stycznia 2021 roku z których każdy będzie trwał siedem miesięcy.

Zobacz też: Izraelska firma przedstawiła drony kapsułowe, które mogą być obsługiwane przez jednego żołnierza [+VIDEO]

Zapytanie ofertowe nie określa typu drona, z którym ładunek może być zintegrowany, ale mówi, że rozważone zostaną typy płatowców lub śmigłowców, pod warunkiem, że ładunek waży mniej niż 5 kilogramów i ma mniejsze zapotrzebowanie na energię niż 50 watów. Wymaga również, aby pojedynczy dron był w stanie wykonać wszystkie pożądane misje, a nie rozdzielać komponenty systemu na wiele bezzałogowych platform.

Podczas gdy inne inicjatywy wymagają wykorzystania wielu dronów w ramach autonomicznego „roju”, wymóg ten nie jest wspomniany, a zamiast tego podkreśla znaczenie systemu, który ma charakter jednolity. Pozwoliłoby to na użycie odpowiednio wyposażonego drona jako narzędzia wsparcia piechoty obsługiwanego przez mały zespół na polu bitwy lub w jego pobliżu. Jednak potencjalnie większa liczba dronów mogłaby być nadal wyposażona w ten sam ładunek, aby zapewnić zasięg na większym obszarze.

Zobacz też: Rosyjskie śmigłowce będą mogły korzystać z dronów samobójców

Po rozmieszczeniu na pokładzie wybranej platformy bezzałogowego statku powietrznego system powinien być w stanie wykryć, zlokalizować i śledzić jeden lub więcej typów nadajników radiokomunikacyjnych działających w pasmach od 30 do 6000 megaherców. Musi być zdolny do jednoczesnej identyfikacji wielu nadajników i odpowiedniego mapowania środowiska o częstotliwości radiowej w obszarze zainteresowania. Zebrane informacje będą musiały zostać przesłane do stacji naziemnej w czasie rzeczywistym.

W kontekście operacyjnym, elektroniczny dron bojowy mógłby zapewnić nawet mniejszym jednostkom armii francuskiej większą orientację sytuacyjną na temat jednostek wroga wokół nich.

Zobacz też: Chiny testują rój dronów-samobójców wystrzeliwanych z mobilnej wyrzutni [+VIDEO]

Kresy.pl/The Drive

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply