W niedzielę o godzinie 23:00 włoskie media opublikowały wyniki sondażu exit poll, które wskazują, że wybory we Włoszech wygrała prawicowa partia Bracia Włosi, na czele której stoi Giorgia Meloni. Rząd zostanie najprawdopodobniej stworzony przez partie: Bracia Włosi, Ligę i Forza Italia. W niedzielę we Włoszech odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne. Włosi wybierali 400 deputowanych (wcześniej 630) oraz 200 senatorów. Agencja Reuters zwraca uwagę, że prawicowy blok zdobył między 41 proc. a 45 proc. głosów, co daje mu większość parlamentarną.

Bracia Włosi otrzymali od 22 do 26 proc. głosów. Drugie miejsce zajęła centrolewicowa Partia Demokratyczna, której liderem jest Enrico Letta (17 – 21 proc.), Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał 13,5 – 17,5 proc., Liga (Salvini) 8,5-12,5 proc., Forza Italia (Berlusconi) 6-8 proc., natomiast Akcja 6,5-8,5 proc. – wskazują wyniki sondażu opublikowanego wieczorem przez agencję ANSA.

Miejscowe MSW podało, że frekwencja w wyborach we Włoszech o godz. 19:00 wyniosła 51,1 proc. i była o 7,3 pkt. proc. niższa niż o tej samej porze cztery lata temu. Ostateczne wyniki są spodziewane w poniedziałek.

W niedzielę we Włoszech odbyły się przyspieszone wybory parlamentarne. Włosi wybierali 400 deputowanych (wcześniej 630) oraz 200 senatorów.

Informowaliśmy, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła Włochy przed konsekwencjami odejścia od “zasad demokratycznych”, wydając przed niedzielnymi wyborami groźbę w przypadku zwycięstwa prawicowej koalicji prowadzonej przez Giorgię Meloni.

„Moje podejście jest takie, że bez względu na to, jaki demokratyczny rząd chce z nami współpracować, pracujemy razem” – powiedziała. „Jeśli sprawy idą w trudnym kierunku, mówiłam (wcześniej) o Węgrzech i Polsce, mamy narzędzia” – dodała.

Zobacz także: Salvini zapowiada wotum nieufności dla von der Leyen

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply