Eurowizja 2016: Przemyśl i Chełm jako część Ukrainy [+VIDEO/+FOTO]

Podczas prezentacji reprezentantki Ukrainy na konkursie Eurowizji 2016, zaprezentowano mapkę, według której znaczna część wschodniej i południowo-wschodniej Polski, w tym Przemyśl, Zamość i Chełm, to część Ukrainy.

W materiale prezentującym uczestników tegorocznej Eurowizji zaprezentowano m.in. fragment piosenki Jamali, reprezentantki Ukrainy w tegorocznym konkursie Eurowizji, który odbędzie się w Sztokholmie. Przy każdym z uczestników wyświetlano kontury kraju, który reprezentują, w barwach narodowych. Jednak w przypadku Ukrainy, kontury tego kraju wyglądały zupełnie inaczej, niż przebiegają obecne granice tego kraju. Jak widać, część Polski południowo-wschodniej, m.in. Przemyśl i Chełm, oznaczono jako część Ukrainy. Podobnie postąpiono ze znaczną częścią Polski wschodniej, w tym ziemi lubelskiej. Jako część Ukrainy oznaczono również Kubań, leżący w granicach Rosji.

Media opisujące tę sprawę, w tym ukraińskie, koncentrowały się w zasadzie wyłącznie na sprawie Kubania, w zasadzie nie podejmując tematu pokazania części Polski jako terytorium ukraińskiego.

Dalsza część artykułu pod ilustracjami:

Zaprezentowana mapa wykazuje duże podobieństwo do tych, które były publikowane przez ukraińskie MSZ na portalach społecznościowych, w ramach projektu „Propaganda Kartograficzna”. Mapy, na których państwo ukraińskie obejmuje m.in. Przemyśl i Chełm, udostępniały także na swoich oficjalnych profilach ukraińskie ambasady w Niemczech i USA. Posłużono się wówczas trzema mapami: “Mapą Ukrainy” z francuskiego podręcznika geografii ogólnej autorstwa Jacquesa Élisée Reclus z 1885, mapą wydaną przez ukraińskich emigrantów w Szwajcarii w roku 1916 oraz austriacką mapą z roku 1890.

ZOBACZ:

MSZ Ukrainy publikuje mapy podważające polskość Przemyśla i Chełma. W ślad za nią ukraińska ambasada w Berlinie [+MAPY]

Ambasada Ukrainy w USA wysuwa roszczenia terytorialne wobec Polski [+MAPY]

AKTUALIZACJA:

Sprawa, którą nagłośniły czołowe media ukraińśkie i rosyjskie, miała dość niepozorne źródło. Według blogera Anatolija Szarija, kompilacja, w której fragmentowi piosenki Jamali towarzyszyła kontrowersyjna grafika, jest autorstwa jedengo z użytkowników serwisu Youtube. W wyjaśnieniu osoba ta podała, że wykorzystała mapki znalezione za pośrednictwem wyszukiwarki Google: “Wszystkie flagi są z googla. Przepraszam za jakiekolwiek pomyłki”. Gdy o wszystkim zrobiło się głośno, miała usunąć pierwotne video z sieci.

112.ua / rbc.ua / apostrophe.com.ua / Kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. baciar
  baciar :

  dopóki rządzacy sie nie obudzą nikomu to na zdrowie nie wyjdzie banda upadlińców pluje w twarz Polakom a oni mówią że deszcz pada to jest to co dawno przepowiadałem skonczy sie Donieck a zacznie sie skubac Lachów tych parchów upadlińskich powinni zaorać i każdemu w dupe wsadzić trujząb

 2. arco
  arco :

  Co na to Pisy dalej udają , że to deszcz pada a oplucie? MSZ śpi? Gdzie noty protestacyjne ???
  jak by to Ruscy to by wojnę już pisy wypowiadały!
  pisy pobudka ukrajna to wróg jak niemcy

 3. sylwia
  sylwia :

  Dr. Wiktor Poliszczuk: “…OUN wychodziła i nadal wychodzi z zasad walki o ukraińskie soborowe państwo, przy czym tę “soborowość” OUN rozumiała … jako państwa na wszystkich (według ocen OUN) etnicznych ziemiach ukraińskich. To znaczy: nie ma i nie może być pokoju umiędzy Ukrainą a jej sąsiadami dopóki do składu Ukrainy nie wejdzie Podlasie, Łemkowszczyzna, Chełmszczyzna, dopóki Przydniestrowie jest częścią Mołdawii, dopóki południowe Polesie wchodzi w skład Białorusi, dopóki Kurski i Woroneski obwód, Krasnodarski i Stawropolski kraj są częściami Rosyjskiej Federacji. Wystarczy sobie uświadomić, że żaden z sąsiadów Ukrainy dobrowolnie nie odda terytoriów, do których rości pretensje OUN, aby dojść do wniosku, że permanentna wojna Ukrainy przeciwko jej sąsiadom – to rzecz dla OUN normalna…” (‘Gorzka Prawda. Zbrodniczość OUN-UPA’, str. 68). Na tej samej stronie autor zamieścił mapę pokazującą apetyty terytorialne Ukraińców. Na niej Ukraina sięga niemal do Radomia. Napis pod tą mapą głosi: “Ukraińska Partia Narodowa walczy o prawo narodu ukraińskiego do niepodległego bytu państwowego i ogłasza, że jej celem jest odrodzenie Państwa Ukraińskiego w etnicznych granicach.” (‘Demokratyczna Ukraina’, 13 czerwca 1992 r.). Baczmy czy POPiS skrycie nie współpracuje z OUN by odebrać Polsce część jej terytorium na rzecz Ukrainy. Oznaka, że tak jest będzie brak reakcji ze strony rządu i polityków na skandaliczna mapę Ukrainy pokazaną w Eurowizji. Ta mapa to zniewaga, prowokacja i publiczne wyzwanie rzucone Polsce przez ukraińskie władze.

 4. greg
  greg :

  BANDERSYNY DAJĄ ŚWIETNĄ OKAZJĘ DO ROZGRYWKI I DANIA NAUCZKI TYM FAŁSZYWYM, ANTYPOLSKIM, PKRĘTNYM POMIOTOM. GDYBYM KIEROWAŁ NASZYM (NIE)RZĄDEM, NIE UPRZEDZAŁBYM BANDERSYNÓW TYLKO ZACZEKAŁ AŻ TO WYSIEWIETLĄ PODCZAS OFICJALNEJ TRANSMISJI, A POTEM NAGŁOŚNIŁ WIELKI SKANDAL M/NAR JAKI Z TEGO WYNIKNIE. PRZYPOMNIAŁ, ŻE PASERZY SA W POSIADANIU PRZEKAZANYCH IM ROZBÓJNICZO PRZEZ ZBRODNIARZA STALINA I SOWIETÓW, CZTERECH POLSKICH WOJEWÓDZTW (LWOWSKIE WOŁYŃSKIE, STANISŁAWOWSKIE, TARNOPOLSKIE), A TAKŻE NIESPOTYKANA DEGENERACJĘ TEGO NIBY-PAŃSTWA. PLENIĄCY SIĘ NA UPAINIE FASZYZM, KOLOSALNĄ KORUPCJĘ, ORAZ GLORYFIKACJĘ LUDOBÓJCÓW I BANDERO-NAZIZMU. SKĄDINĄD, DOBRY SPOSÓB BY PRZETESTOWAĆ SKUTECZNOŚĆ, BYSTROŚĆ I STOPIEN DUPOWLAZTWA WYBRANYCH PRZEZ POLAKÓW WŁADZ.

 5. piotrx
  piotrx :

  “…..Posłużono się wówczas trzema mapami: “Mapą Ukrainy” z francuskiego podręcznika geografii ogólnej autorstwa Jacquesa Élisée Reclus z 1885, mapą wydaną przez ukraińskich emigrantów w Szwajcarii w roku 1916 oraz austriacką mapą z roku 1890…..”

  Ciekawe skąd wzięto tą mapę skoro wtedy ani nigdy wcześniej historycznie ani politycznie żadnej “Ukrainy” nie było…

 6. pro_patria
  pro_patria :

  Gwoli przypomnienia: gdy organizatorzy Biegu Niepodległości 2015 umieścili w logo mapę II Rzeczpospolitej szmaciarz andrij sadowyj oburzył się, że Lwów jest w granicach Polski i rozpętał burzę dyplomatyczną. Oczywiście męty z p.o. padły na kolana, gwarantowały, że strona polska nie ma żadnych roszczeń terytorialnych wobec okupanta polskich ziem i nakazały Organizatorowi biegu zlikwidowanie logo. Miernoty z p.o. pozwalali na hańbienie kraju, teraz mamy miernoty podające się za “prawicę” i co ??? Dopuszczają do jeszcze większej hańby… Na żadną reakcję pisiorów naet nie liczę… Brudny motłoch upaiński dba bardziej o szacunek do swojego bankruta (który stworzył w drodze mordu i rabunku) niż osoby u steru władzy w państwie o ponad 1000 letniej tradycji…

 7. jarewa
  jarewa :

  Kartografia współczesnej Upadliny sięga starożytnego Egiptu. Piramidy zbudowali przecież pradziadkowie formacji Azow. Upadlińcy to naród sprzed potopu, ocaleni na biblijnej arce Noego. Kto kwestionuje te fakty jest historycznym ignorantem, niegodnym by jego kości bielały w Kijowie.

 8. smokmilus
  smokmilus :

  Witam
  ( [email protected] )
  W związku z tym , że upaina dała taka dziwne tło mam prośby :
  1. Proszę o przesłanie na mój e-mail mapę Polski z granicami wschodnimi które kiedyś nam Polakom zostały odebrane ( aż po morze czarne ) .
  2. Proszę o przesłanie na mój e-mail mapę Polski z granicami wschodnimi i zachodnimi , a pragnę zaznaczyć , że na zachodzie tereny Słowian podchodziły aż pod dzisiejszy berlin , natomiast na wschodzie aż po morze czarne i Moskwę ( to takie miasto na wschodzie które My Polacy kiedyś zdobylismy ) , ………Litwa była Polska .
  A bardzo mi się nie podoba zachowanie upainy , nawet jakiś czas temu upadlina wzmocniła swa linię brzegowa ( jakieś rzeki ) w związku z czym upadlina odebrała nam Polakom kawał ziemi Polskiej !

  pkt. 2 najbardziej mi zależy !
  Z gory uprzejmie dziękuje za pomoc
  Pozdrawiam Wszystkich
  Mój e-mail : [email protected]