Widzimy te obrazki zamaskowanych żołnierzy na granicy z Białorusią. Wcale nie o to chodzi, że strzegą tych granic, ale o to, że blokują pomoc humanitarną – powiedział europoseł PO, Janusz Lewandowski. Twierdzi, że polski mundur z woli rządzących jest hańbiony. „Polska to jest kraj setek tysięcy uchodźców, kraj emigracji zarobkowej, rządzony przez ludzi, których gęba jest pełna chrześcijańskich frazesów”.

Były eurokomisarz, a obecnie europoseł PO, Janusz Lewandowski, zamieścił w sieci nagranie, w którym zarzucił polskiemu rządowi „hańbienie polskiego munduru” w związku z sytuacją dotyczącą nielegalnych migrantów przy granicy polsko-białoruskiej.

„Na granicy z Białorusią, z woli rządzących, hańbiony jest polski mundur” – oświadczył Lewandowski. Dodał, że w przeszłości mundur żołnierza polskiego był hańbiony wielokrotnie „za komuny”, m.in. „w obławie na żołnierzy wyklętych” i gdy zbrojnie tłumiono wystąpienia Polaków w czasach PRL.

„Ale mundur polski odzyskał swój blask wraz z niepodległością. Wojsko odzyskało orzekła z koroną. Niestety, jest <<dobra zmiana>>” – powiedział Janusz Lewandowski. Następnie przeszedł do sprawy ekshumacji jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej, Arkadiusza „Arama” Rybickiego. Twierdził, że doszło wówczas do „zbezczeszczenia zwłok” poprzez „tak zwaną ekshumację bez zgody rodziny”, którą od grobu odgradzał kordon m.in. funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Następnie powiązał wszystkie wymienione przez siebie kwestie ze sprawą grupy migrantów, koczujących przy granicy Białorusi z Polską.

„Teraz widzimy te obrazki zamaskowanych żołnierzy na granicy z Białorusią. Wcale nie o to chodzi, że strzegą tych granic, ale o to, że blokują pomoc humanitarną” – powiedział.

„Polska to jest kraj setek tysięcy uchodźców od głodu, wojny, represji. To jest kraj emigracji zarobkowej, kraj narodzin solidarności, rządzony przez ludzi, których gęba jest pełna chrześcijańskich frazesów. Pora, aby ten nieco teraz zabrudzony polski mundur odzyskać od [ministra obrony Mariusza – red.] Błaszczaka, od [Mariusza] Kamińskiego i [Jarosława] Kaczyńskiego.

Przeczytaj: Rzecznik Komisji Europejskiej przeciw otwarciu granic

Dodajmy, że Janusz Lewandowski już wcześniej wygłaszał wyraźnie proimigracyjne wypowiedzi, m.in. twierdząc, że konieczność przyjmowania migrantów wynika z członkostwa w UE.

Przeczytaj: Europoseł PO o sprzeciwie ws. przyjmowania imigrantów: Unia nie jest tylko od dawania

Jak pisaliśmy, wcześniej przedstawiciele Konfederacji odnieśli się do słów Władysława Frasyniuka, który nazwał polskich żołnierzy zabezpieczających granicę polsko-białoruską „watahą psów” i „śmieciami”. „Nazwanie żołnierzy Wojska Polskiego psami i śmieciami jest niegodne i zasługuje na najwyższe potępienie” – oświadczył w poniedziałek Witold Tumanowicz. Konfederacja domaga się, by prezydent Andrzej Duda odebrał Frasyniukowi Order Odrodzenia Polski.

Szturm nielegalnych imigrantów na granice z Polską i Litwą jest stymulowany przez białoruskie władze. Straż Graniczna podkreśla, że w całym roku 2020 na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które przekroczyły nielegalnie granice. W bieżącym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom funkcjonariusze zapobiegli. Od tygodnia grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Hańbą to jest to, że takie indywiduum reprezentuje Polskę w PE. O honorze nich się nie wyraża bo dla niego to abstrakt. Pamiętamy jego dokonania w dziedzinie “prywatyzacji” majątku polskiego.