Władysław Kosiniak-Kamysz zatwierdził utworzenie Komponentu Obrony Pogranicza, który odciąży inne jednostki w ochronie wschodniej granicy Polski. W skład KOP wejdą cztery brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w piątek o zatwierdzeniu powołania Komponentu Obrony Pogranicza (KOP), który ma obejmować cztery brygady Wojsk Obrony Terytorialnej rozmieszczone przy wschodniej granicy kraju. Głównym zadaniem KOP będzie m.in. odciążenie innych jednostek obecnych na granicy.
Proces tworzenia Komponentu Obrony Pogranicza w strukturach WOT rozpoczął się w 2022 roku. Celem jest przygotowanie i wyspecjalizowanie czterech brygad tak, aby mogły przejąć największą odpowiedzialność za ochronę wschodniej granicy, odciążając tym samym wojska operacyjne uczestniczące w misji „Bezpieczne Podlasie”.
Kosiniak-Kamysz poinformował w piątek na X, że w skład KOP wejdą: Podlaska Brygada OT, 4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT, 19. Nadbużańska Brygada OT oraz 20. Przemyska Brygada OT.
„To kolejny krok wzmacniający wschodnią Flankę NATO oraz północno-wschodnią granicę w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód” – napisał szef MON.
Finalna wersja „Koncepcji utworzenia Komponentu Obrony Pogranicza w Wojska Obrony Terytorialnej” zatwierdzona!
W skład Komponentu Obrony Pogranicza wejdą:
✅ 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej;
✅ 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej;
✅ 19 Nadbużańska… pic.twitter.com/Pi044DrcaB— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) October 31, 2025
Czytaj: Tarcza Wschód wskazana jako krytyczny obszar w dozbrajaniu Europy
KOP będzie współpracować ze Strażą Graniczną i odpowiadać za instalacje powstałe w ramach Tarczy Wschód, w tym sieć umocnień, składy materiałów oraz systemy rozpoznawcze i antydronowe. Formacja ma być wyposażona m.in. w wyrzutnie przeciwlotnicze i przeciwpancerne, drony, systemy antydronowe oraz rozwiniętą logistykę. Rozważane jest także wyposażenie żołnierzy KOP w lekką artylerię.
Nazwa KOP nawiązuje do historycznego Korpusu Obrony Pogranicza, utworzonego w 1924 roku w celu ochrony granicy Polski ze Związkiem Radzieckim w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Zobacz także: Tarcza Wschód na granicy z Rosją. Polska rozbudowuje system obronny bez wywłaszczeń
Kresy.pl






























