Prof. Piotr Balcerowicz obawia się, że ataki islamistów w Europie doprowadzą do zamachów i mordów na muzułmanach z rąk „nacjonalistów i skrajnej prawicy”.

W rozmowie na antenie TVN24 BiS filozof i orientalista, prof. Piotr Balcerowicz, odniósł się do ostatnich wydarzeń w Europie, związanych z islamskim terroryzmem i zagrożeniem bezpieczeństwa.

„Obawiam się, że co raz częściej będzie dochodziło do takich zajść, ale najbardziej obawiam się, że fundamentaliści europejscy, nacjonaliści, faszyści, organizacje skrajnie prawicowe będą przeprowadzać podobne ataki, zamachy i morderstwa na muzułmanach”– stwierdził prof. Balcerowicz.

Dodał, że „Europa staje się co raz bardziej spolaryzowana”, zaś obecnie Europejczycy to nie tylko chrześcijanie, ale także przedstawiciele innych wyznań oraz niewierzący.

„Kiedy mówię „my”, to mam na myśli Europejczyków różnych religii: muzułmanie, chrześcijanie, ateiści, buddyści, hindusi… bo te wszystkie grupy religijne żyją w Europie od bardzo dawna”– powiedział orientalista.

TVN24bis.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  azar :

  ty leacka qrwo. obawiasz się o muzułmanów??? a jak muzułmany robia nam w europie dżihad mordując w imie swojej popapranej ideologi religijnej to cicho siedzisz!!! A ujmiesz sie za mordowanymi i przsladowanymi chrześcijanami w krajach muslimskich??? Wez ty swoich muslimow za rączkę i zaprowadż tam gdzie ich miejsce czyli Afryka!!! Ale cosie dziwić. Jaka stacja tacy eksperci!!!!

 2. Avatar
  dajaman :

  Aha czyli muzułmanom wolno… ale jak to samo zaczną robić nacjonaliści to też źle? Bardzo źle to brzmi, jakby było przyzwolenie na to. Wystarczyło tylko nie wpuszczać islamistów i nie byłoby zamachów i innych tego konsekwencji. Tak to jest jak się władza nie słucha ludu…

 3. Avatar
  piotrx :

  Nie wiem od czego jest ów „ekspert” chyba od niczego……jednym tchem wymienił nacjonalistów, faszystów oraz skrajną prawicę, a przecież faszyzm jest lewicowy. Hasło faszyzmu jest ulubionym dla wszelkiej maści lewaków i kosmopolitów którym obdarzają szczodrze także katolików i patrotów. Nie powinno to dziwić skoro ów „profesur” w jednym z wywiadów jasno stwierdził „Przyznam, że pojęcie patriotyzmu jest mi obce. Myślę, że we współczesnym świecie jest ono bezwartościowe” oraz „mój kraj jest tam, gdzie są moje buty”…..Jeszcze w 1926 r zdecydowno , że agentura Kominternu na całym świecie ma zwalczać Polskę i Polaków pod hasłem „walki z faszyzmem”……….Faszyzm narodził się we Włoszech po I wojnie światowej jako antydemokratyczna doktryna polityczna i społeczna (wywodząca się z socjalizmu), odwołująca się do silnego kultu państwa i jego przywódcy (wodza), głosząca potrzebę stosowania państwowego terroru w celu unicestwienia wszelkich “wrogów”. Choć przeciwstawiał się propagandowo komunizmowi, był mu nadzwyczaj bliski, można powiedzieć, że stanowił drugą stronę tego samego, lewicowego medalu. Na ogół utożsamiany był również z niemieckim narodowym socjalizmem (nazizmem), który stał się jego skrajną odmianą. Zarówno faszyści, jak i szczególnie naziści nie widzieli jednak nic złego w ścisłej (a nawet bardzo ścisłej) współpracy z komunizmem, choć werbalnie przeciwstawiali się temu kierunkowi jako groźnej konkurencji w zdobywaniu i utrzymywaniu władzy…….

 4. Avatar
  jaro7 :

  On jest głównym „ekspertem”na Polsacie News,tam go często widzę w tej samej koszuli ze stójką,jak pedalskim glosikiem bredzi o „kulturze’muslimów.Kiedyś stwierdził że bodajże 95% muzułmanów „świetnie”sie integruje.A TVN to wyszukuje takich „ekspertów”od terroryzmu typu psycholog,socjolog.Z tych dni śdm wyciągnęli tylko jedno zdanie o…a jakże imigrantach.Oni żyja dwoma tematami imigranci i TK.Reszta to dodatek.