Zbrodniarze zmarli odpowiednio 63 i 66 lat temu. Ofiarami każdego z nich było więcej niż 100 tys. Polaków

Józef Stalin był jednym z największych, jeśli nie największym zbrodniarzem w historii ludzkości. Historycy oceniają, że w ramach swoich działań jest odpowiedzialny za śmierć od 20 do 100 milionów ludzi. Wśród ofiar jego represji było 1,8 mln Polaków, z czego zamordowano około 150 tys. Pozostali byli ofiarami wywózek, niewolniczymi pracownikami Archipelagu Gułag oraz długiego szeregu innych represji. Stalin zmarł na zawał serca połączony z udarem w 1953 roku.

Z koleii Roman Szuchewycz był ukraińskim nacjonalistą, działaczem Ukraińskiej Organizacji Wojskowej (UOW) oraz dowódcą Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za przeprowadzenie Rzezi Wołyńskiej i ludobójstw na Polakach na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej i współczesnych ziemiach Polski. Ofiarami rzezi pasło około 100 tys. Polaków. Zginął w walce z NKWD w 1950.

kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. sylwia
    sylwia :

    100 000 to jest liczba zaniżona. Według badacza ludobójstwa Polaków przeza Ukraiǹców Edwarda Prusa, rzezie polskiej ludności w Małopolsce Wschodniej w wołyǹskiem, tarnopolskiem i stanisławowskiem między 1941 a 1945 r. osiągnęły liczbę pół miliona ofiar. Dr. Wiktor Poliszczuk, Ukrainiec z sumieniem, podał liczbę polskich ofiar jako 300 000 – 400 000 zamordowanych (Poliszczuk: „Gorzka Prawda”, str. 279). UPA kontynuowało rzezie Polaków na luelszczyżnie, chełmszczyżnie i rzeszowszczyżnie do 1947 r. dopóki kresu nie położyło im WP, KBW i Akcja Wisła.

  2. mp
    mp :

    ale SZUCHEWYCZ to ryj całkiem ma jak chazar czyli nibyŻYD.Jużci on tam w piekle w najciemniejszym kącie sławi swoju samostijnu ukrainu,a tymczasem nasze PISY kochane ”dobre zmiany”ustami a to miernoty waszczykowskiego,a to miernoty szczerskiego na rozkaz ich żydowskich panów prześcigają się w lizaniu dup ukraińskich namaszczonych przez SOROSA ŻYDOWSKICH OLIGARCHÓW.Teraz pewnie łamią sobie głowę skąd na nas wytrzasnąć kolejne parę mld euro bo kazali nam tam słać,chłopakom co to mają nam raz na zawsze wybić z głowy nasze KRESY.a bandera pedał pół chazar na kolejne pomniki wchodzi