Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W całym kraju odbywały się dziś uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. 13.04.1943 r. radio berlińskie podało komunikat o odnalezieniu przez Niemców w lesie katyńskim zwłok 12 000 polskich oficerów.

Polscy jeńcy zostali zamordowani przez NKWD w 1940 r. Do sowieckiej niewoli trafili po agresji armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r.

Warszawskie uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się Mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Tegoroczne uroczystości miały inny niż wcześniej planowano charakter. W obliczu żałoby narodowej organizatorzy zrezygnowali z przemówień, nie będzie wyczytywania instytucji i organizacji składających wieńce. Odwołany też został wieczorny koncert w Teatrze Wielkim.

Po mszy o 12.00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość złożenia wieńców.

W Ogrodzie Saskim uroczyście posadzono Drzewo Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

“Ten dąb to symbol siły, niezłomności i pamięci” – tak w specjalnym liście zakopanym w korzeniach drzewa napisała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz -Waltz. Posadzenie drzewa miało wyglądać inaczej. Hanna Gronkiewicz Waltz przypomina, że dąb miała posadzić wspólnie z Andrzejem Przewoźnikiem, Andrzejem Skąpskim oraz prezydentem Lechem Kaczyńskim.

“Drzewo będzie ważnym symbolem – powiedziała Anna Maria Wolińska, córka zamordowanego w Charkowie Wacława Wolińskiego. – To drzewo niesie nam nadzieję”.

Drzewo zostało posadzone obok Grobu Nieznanego Żołnierza. Na specjalnej tablicy umieszczono napis: “Pamięci ofiar Katynia 1940-2010”.

Uroczystości o 14.30 zakończyła modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply