W mediach pojawiły się informacje o kolejnych nieprawidłowościach stwierdzonych w trakcie prowadzonych ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Według portalu wPolityce.pl, podczas ekshumacji w jednej z trumien odkryto szczątki kilku osób. W metalowej trumnie Rosjanie umieścili: dwie głowy, trzy nogi i cztery miednice.

Prokuratura poinformowała, że jak dotąd ujawniono dwa przypadki zamiany ciał. Z kolei w trakcie oględzin szczątków ludzkich w pięciu trumnach stwierdzono nieprawidłowości.

Przeczytaj: Prokuratura: duże prawdopodobieństwo zamiany ciał jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej

Zdaniem syna Anny Walentynowicz, Janusza Walentynowicza, ujawnione nieprawidłowości przy ekshumacji ciał to barbarzyństwo. Uważa, że z tego tytułu strona rosyjska powinna wypłacić rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej „bardzo sowite zadośćuczynienia”. Z kolei w Polsce powinno zostać za to pociągnięci do odpowiedzialności była minister zdrowia Ewa Kopacz oraz były szef kancelarii premiera Donalda Tuska, Tomasz Arabski.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 r. Do końca grudnia ub.r. ekshumowano w sumie ciała 11 osób (początkowo planowano 10, zmianę wymusiło stwierdzenie zamiany ciał w jednej z trumien). Do końca tego roku ma zostać ekshumowanych w sumie 46 osób, a w w 2018 r. – 26. Cześć rodzin ofiar sprzeciwia się ich prowadzeniu.

RIRM / wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply