Andrzej Duda udzielił wywiadu na temat swojej przyszłej polityki zagranicznej.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Duda podkreślił przede wszystkim konieczność pogłębienia współpracy wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Powinniśmy prowadzić aktywną politykę w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem zwolennikiem zacieśnienia współpracy państw tego regionu – od Morza Bałtyckiego w kierunku Adriatyku i Morza Czarnego. Mają one wspólne doświadczenia drugiej połowy XX wieku i często wspólne dziś problemy. Myślę tutaj nie tylko o sprawach bezpieczeństwa, ale także o sytuacji gospodarczej” – powiedział Duda. Jego zdaniem „można mieć ambicję stworzenia w ramach Unii Europejskiej ośrodka, który byłby swoistym porozumieniem państw Europy Środkowo-Wschodniej realizującym w ramach Unii wspólne interesy. Trzeba te interesy wspólnie zdefiniować i współdziałać w celu ich realizacji„.

Nowy prezydent zaznaczył też, że Polska powinna mieć więcej do powiedzenia w negocjacjach na temat zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Rozmowy nt. Ukrainy powinny być prowadzone w nowej formule z udziałem Polski i innych sąsiadów Ukrainy” – powiedział Duda.

Pytany o stosunki z Rosją polityk podkreślił, że „Polska nie chce mieć złych stosunków z żadnym sąsiadem i nigdy celowo do tego nie będzie dążyć. To nigdy nie służy„.

Rozwijając ten temat Andrzej Duda stwierdził, że Polska będzie pomagać Ukrainie, ale niekoniecznie w sposób materialny.

Niezwykle ważne jest, aby Ukraina się ustabilizowała i wzmacniała jako państwo. Polska powinna wspierać Ukrainę na różne sposoby. Nie mówię tutaj o wsparciu finansowym, ale poprzez pomoc chociażby w budowaniu instytucji państwowych” – mówił nowy prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Polsce zależy na trwałym zakończeniu konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Fatalną sytuacją byłoby, gdyby doszło do zamrożenia konfliktu na długie lata, długotrwałego niepokoju wojennego. Nie chcemy tego, a boję się, że nie wszyscy tak myślą. Uważam więc, że w dłuższej perspektywie, jeśli mamy poszukiwać trwałych, pokojowych rozwiązań, to rozmowy pokojowe na temat Ukrainy powinny się odbywać w nowej formule, która doprowadzi do rozwiązania problemu” – mówił Duda.

Nowy prezydent zaznaczył przy tym, że nie może być mowy o żadnych ustępstwach wobec Rosji. Sytuacją, do której należy dążyć jest przywrócenie dawnych granic, bo one były gwarancją porządku europejskiego” – powiedział.

PAP/KRESY.PL

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. polski_pan
  polski_pan :

  W sumie nie powiedział nic do czego możnaby się przyczepić, mowa nie o bloku militarnym tylko o „zacieśnieniu współpracy”, mam nadzieję że w Międzymorze nie wierzy już nikt poważny, to blok słabych gospodarczo i militarnie krajów, to nie będzie filar naszego bezpieczeństwa, lepiej nie mieć niepotrzebnych złudzeń. Podstawowe znaczenie ma nasza armia i to powinno być jego kluczowym poletkiem. A co do rozmów o Ukrainie to nie wierzę że nas do nich dopuszczą lecz może to i dobrze bo wtedy Ukraińcy nie będą przynajmniej mogli nas obwiniać za swoje nieszczęścia a coraz czarniejsze chmury z 3 stron wiszą nad nimi.

  • fiesta
   fiesta :

   polski_Pan….. Polska ma szanse stworzyc na zasadzie rownosci, silna ekonomicznie i militarnie 80-milionowa strefe mieszkancow w Europie srodkowo-wschodniej.
   Adriatyk jest oknem prowadzacym na kraje Afryki polnocnej, natomiast morze Czarne na Turcje, Iran i Indie.
   Polska potrzebuje duzej strefy handlu, a dochody z handlu uczynia z Polski silny ekonomicznie kraj, przez co nastapi wzrost poziomu zycia Polakow etc etc.
   Warunkiem koniecznym jest, aby Polacy odsuneli od wladzy i wplywow PASO-ZYDOW i sami zasiedli za sterami polskiej polityki, finansow, handlu, ekonomii etc.

   • polski_pan
    polski_pan :

    obawiam się że jest inaczej, Polska nie jest nawet w stanie zbudować z nikim koalicji, któraby w Brukseli poparła nasze żywotne interesy (np. pakiet klimatyczny), w kwestiach ekonomicznych karty rozdaje Bruksela czyli Berlin, z którym na współpracę czy tego chcemy czy nie jesteśmy skazani. Mówię tu o współpracy a nie tym co jest teraz (wykonywane poleceń). Międzymorze to jest plankton, który może poza Rumunią nie ma podobnego spojrzena na istotne sprawy jak Polska , i który do żadnych bloków z Polską się ne garnie i nie będzie się garnąć . To są jakeś mżonki, na które szkoda czasu. Musimy budować siłę ekonomiczną i militarną Polski ne łudzć się że ktoś nas obroni jeśli my tego ne zrobimy.

    • fiesta
     fiesta :

     polski_Pan…. Moze o tym nie wiesz, ale V.Orban skladal Tuskowi propozycje wspolpracy miedzy Wegrami i Polska, ale Tusk odmowil. Z kolei J.Kaczynski odmowil spotkania sie z V.Orbanem podczas wizyty Orbana w Polsce w lutym 2015r. To jest wyrazny sygnal, ze Orban probuje zaciesnic wspolprace z Polska oraz ze Tusk i Kaczynski realizuja interesy ZYDO-ANGLOSASKIEJ MAFII MIEDZYNARODOWEJ, podczas gdy V.Orban realizuje w pierwszej kolejnosci wegierskie interesy narodowe i nie upolitycznia wegierskiej ekonomii, bo to przynosi szkode – Orban zrobil interes z Rosja, a jednoczesnie korzysta z rynku UE i olewa zydowskie karaluchy (Tuska, Kaczynskiego, Merkel, Poroszenko etc).
     Krotko mowiac, V.Orban pokazal Brukseli „Gest Kozakiewicza” i robi swoje, wiec twoj pesymistyczny poglad, ze Polska jest skazana na wspolprace z Bruksela jest bledny, poniewaz to polskojezyczne zydy u steru wladzy w Polsce, skazuja Polske i wiekszosc Polakow na wegetacje w kraju i na skutek tego dochodzi do emigracji Polakow za chlebem, a ich miejsce zajmuja ZYDY z Izraela, UKRAINCY ze wschodu i kolorowi emigranci. Koalicja PO-PSL doprowadzila Polske w ciagu ostatnich osmiu lat prawie do rozkladu panstwa polskiego i realizowala glownie interesy zydowskie, niemieckie i ukrainskie.
     Ja z kolei jestem optymista i wiem, ze z kazdej zlej sytuacji jest wyjscie, tylko trzeba ruszyc glowa, tak, jak to robi V.Orban, bo czuje sie wegierskim patriota. A Tusk, Kaczynscy, Komorowscy i reszta polskojezycznych zydow nie czuja sie polskimi patriotami i szkodza Polsce.
     Handel jest dzwignia ekonomii i bez handlu nie bedzie silnej ekonomii, nie bedzie dobrobytu w Polsce, nie bedzie silnej armii i wielu innych rzeczy. Odnosze wrazenie, ze nie bardzo orientujesz sie w tych zagadnieniach i nie wiesz od czego zaczac. A moglbys przedstawic jakis ogolny plan silnej ekonomii w Polsce ?

 2. fiesta
  fiesta :

  A.Duda niczym muzykant gra na nastrojach i naiwnosci Polakow….
  Polska moze budowac koalicje od Baltyku do Adriatyku i Morza Czarnego na sprawdzonych i przyjaznych stosunkach miedzy narodami: Polski, Wegier, Rumunii, Slowacji i bylej Jugoslawii, ale nie z CHAZARSKA DZICZA STEPOWA, ktora z pomoca ZYDO-ANGLOSASKIEJ MAFII MIEDZYNARODOWEJ dokonala przewrotu wladzy w Kijowie.
  Wazniejszym obowiazkiem dla A.Dudy jako prezydenta Polski jest ODZYSKANIE KRESOW WSCHODNICH RZECZPOSPOLITEJ – vide mapa przedrozbiorowa z 1772r na stronie: ( http://starenowemapy.pl/2014/03/03/mapa-polski-za-panowania-stanislawa-augusta-w-roku-1772/ ), ktore nielegalnie zostaly zaanektowane przez Rosje, a nastepnie przez zydo-bolszewickie ZSRR, niz wspieranie ZYDOWSKICH TERRORYSTOW w Kijowie, jak: Poroszenko, Jaceniuk, Tiachnybok, Kolomojski etc.
  Wazniejszym obowiazkiem dla A.Dudy jako prezydenta Polski jest odebranie rozkradzionego polskiego majatku narodowego w latach 1988-2015, ktory jest podstawa bytu narodu polskiego i rozliczenie oszustow i zlodziei, niz wspieranie ZYDOWSKICH TERRORYSTOW w Kijowie, jak: Poroszenko, Jaceniuk, Tiachnybok, Kolomojski etc.
  Panie A.Duda….. zacznij realizowac polskie interesy narodowe, a nie interesy ZYDO-ANGLOSASKICH TERRORYSTOW i CHAZARSKIEJ DZICZY STEPOWEJ !

  • polski_pan
   polski_pan :

   fiesta , żyjesz trochę w innych czasach, proponuję wrócić do 21-go wieku. W twoich czasach ilość ziemi wyznaczała ilość zboża a finalnie ilość złota w kieszeni, w dzisiejszych czasach o pomyślnosci decyduje to co ludzie mają w głowie. W XVIII tym wieku Rosja już miała nad nami wyraźną przewagę militarną a nie miała bron atomowej…. Po co Ci ziemie dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy? ziemniaków u nas za mało? mleka na pewno nie , był o tym artykuł niedawno, płacimy kary za nadprodukcję.
   Zadanie dla nas na teraz to obronić nasze państwo przed agresją ze strony Rosji, która jest dla nas największym zagrożenem, ma środki i wolę żeby nam zagrozić. Jeśli myślisz że Rosja się z nami podzieli tym co jest między nam to się grubo mylisz, ona tylko wykorzysta nasze resentymenty przeciwko nam. Pamiętaj : jeśli dostajesz od nedźwiedzia zaproszenie na obiad, upewnij się że nie jesteś punktem w menu zanim je przyjmiesz.

   • kojoto
    kojoto :

    skad ta pewnosc??? „Zadanie dla nas na teraz to obronić nasze państwo przed agresją ze strony Rosji, która jest dla nas największym zagrożenem”. Mysle, ze to skrajne przegiecie… Zadanie dla nas na teraz to obronić nasze państwo przed agresją z kazdej strony, nie tylko Rosji, która wcale nie jest dla nas największym zagrożenem, tylko potencjalnie jednym z kilku najwiekrzych. Za to w chwili obecnej Polska pada ofiara znacznie agresywniejszej polityki niemieckiej i zydowskiej, i juz teraz polska gospodarka ledwo zipie, a sektor bankowy nie istnieje – czy aby Rosja ma z tym wiele wspólnego? Pomysl zanim napiszesz…

   • fiesta
    fiesta :

    polski_Pan…. Twoja teoria zawarta w slowach: „w dzisiejszych czasach o pomyślnosci decyduje to co ludzie mają w głowie” jest polprawdziwa i sam bujasz w oblokach.
    Moja teoria z kolei brzmi, ze o sukcesie decyduja: ZNAJOMOSCI i PIENIADZE – tak bylo w PRL i tak jest teraz w dzisiejszym PRL”bis” i tak jest w krajach zachodnich… i tak bylo 100, 200, 300…. 1000, 2000 etc lat temu. Nawet najwybitniejsze jednostki nie sa w stanie osiagnac pelnego sukcesu, poniewaz w spoleczenstwach i panstwach rzadza MAFIE – legalne (panstwowe) i nielegalne (podziemne). Czy masz ochote podyskutowac o „karierze” i „majatku” agenta wywiadu PRL J.Kulczyka ?
    Jesli chodzi o wydarzenia w Rosji w XVIII wieku to zapewne nie zdajesz sobie sprawy co bylo przyczyna, ze Rosja miala wieksza armie niz Rzeczpospolita i kto mial w tym interes, a wychwalajac Rosje, zlekcywazyles panujacy anty-polski uklad polityczny trzech mocarstw w Europie, wymierzony w Rzeczpospolita, ktore szykowaly sie do rozbioru Polski w poczatkach XVIII wieku. Tym samym dowiodlem tobie, ze palnales wielkie glupstwo pod adresem Polski, poniewaz trzy panstwa mocarstwowe: Prusy, Rosja i Austria z pomoca Watykanu, narzucily Rzeczpospolitej obcego wladce na tron – Augusta II Sasa, a grasujace w Rzeczpospolitej ZYDOSTWO dobijalo kraj finansowo i ekonomicznie poprzez puszczanie w obieg sfalszowanych polskich monet ze zlota i srebra. Zydzi byli tez agentami obcych wywiadow, przekupywali polskich poslow, zeby zglaszali „liberum veto” i utrudniali przez to reformy w Rzeczpospolitej i szkodzili Polsce okradajac Polakow poprzez LICHWE i DEMORALIZOWALI POLSKIE SPOLECZENSTWO – dzisiaj dzieje sie podobnie co 300 lat temu i Polska chyli sie ku upadkowi.
    Tak to wygladalo w XVIII wieku i od tamtego czasu Polska nie moze sie podniesc, bo utrudniaja to przede wszystkim PASO-ZYDY.
    Najgrozniejszym wrogiem Polski i Polakow jest ZYDOSTWO.
    Ja nie jestem zwolennikiem Rosji, ZSRR i dzisiejszego ZSRR”bis” i nie jestem rowniez zwolennikiem Niemiec.
    Nalezy jednak pamietac, ze Polska jest w sasiedztwie tych dwoch panstw mocarstwowych i jestesmy od nich uzaleznieni handlowo i ekonomicznie, i jesli zaczniemy upolityczniac te dwie dziedziny, wowczas odbije sie to niekorzystnie dla Polski i Polakow.
    W chwili obecnej nie nalezy bac sie „Rosji”, poniewaz jestesmy pod opieka USA i obydwa panstwa mocarstwowe zdaja sobie sprawe z sily posiadanych przez siebie bomb atomowych, ktore spowoduja wzajemne unicestwienie sie tych panstw i przegra rowniez ludzkosc.

 3. polski_pan
  polski_pan :

  Ja mam na myśli realną agresję militarną. Nie jest prawdą jakoby Polska gospodarka ledwo zipiała, nikt nam do głowy pistoletu nie przystawiał żądając przywatyzacji banków, sami to zrobiliśmy a właściwie wybrany przez nas demokratycznie rząd, zresztą nikt nie zabrania Ci dokupić akcji banków na giełdzie, dzisiaj trochę potaniało.
  Reasumując największym zagrożeniem jest Rosja, na drugim miejscu nasza własna głupota, na trzecim niebezpieczne pomysły naszego największego sousznika zza oceanu, który kieruje się w pierwszym rzędzie własnym interesem.

  • kojoto
   kojoto :

   „nikt nam do głowy pistoletu nie przystawiał żądając przywatyzacji banków…” Cóz III RP jest zbudowana na przemocy komunistycznych bandziorów i pomijajac wymordowanie i wygnanie twórczych Polaków przez caly okres komunizmu od wojny. Pod koniec lat 80 tych i cale lata 90 te tez kosztowalo to zycie niejednego czlowieka, który usilowal naglosnic meandry transformacji, wiec nie opowiadaj bajeczek, ze sami sobie wybralismy. Owszem Polacy glosuja beznadziejnie, prawda jest taka, ze wybór pomiedzy PiS, PO, czy SLD to jak wybieranie gówna w rónych oddcieniach. Zawsze najwiekszym zagrozeniem jest WLASNA GLUPOTA, a taka glupota jest straszenie Rosja, kiedy z Polski ucieklo 10% obywateli w wieku wytwórczym, a do tego jest przyrost ujemny, dwucyfrowe bezrobocie, glodowe pensje, i szereg innych plag, ale jek juz kazdy ma TV w domu i sie w niego bezmyslnie jopi to wie, ze najstraszniejszy jest Putler i rosyjski imperializm… to jest wlasnie przejaw glupoty, zajmowanie sie problemami zydowskich banksterów, zamiast swoimi wlasnymi.

  • fiesta
   fiesta :

   polski_Pan….. Co ty za glupoty opowiadasz z ta „prywatyzacja” polskiego majatku narodowego ? Co oznacza wyrazenie „sami to zrobilismy, a wlasciwie wybrany przez nas demokratycznie rzad” ?
   Jesli ty takie rzeczy wypisujesz to znaczy, ze jestes zarazony GAZETA WYBORCZA.
   Wiekszosc Polakow w Polsce ledwie wiaze koniec z koncem, a ty im jeszcze kazesz kupowac akcje bankow na gieldzie, czyli papiery bez rzeczywistej wartosci ?
   Ponad 20 lat temu pisalem na grupach dyskusyjnych, ze: GIELDA TO WIELKA GRA, JEDNEMU ZABIERZE, A DRUGIEMU DA.
   USA jest pod kontrola zydostwa, tak jak W.Brytania, Niemcy, Francja etc i rowniez Polska, i takimi czynnikami kontrolujacymi wymienione panstwa sa: ZYDOWSKIE MEDIA, ZYDOWSKIE BANKI W TYCH PANSTWACH, ZYDOWSKI MFW, ZYDOWSKI EBC, ZYDOWSKI BS, ZYDOWSKIE RZADY, ZYDOWSKIE LOBBY, ZYDOWSKIE ORGANIZACJE TAKIE JAK: WJC, B’NAI B’RITH, AIPAC, EJC, SEKTA CHABAD-LUBAWICZ etc.
   ZYDZI SA ZARAZA WEWNATRZ POLSKI I RAKIEM TEGO SWIATA, i jest to opinia znanych i slawnych ludzi tego swiata o zydach, za okres ostatnich ponad 2 tysiecy lat.
   POZNAJ ZYDA ! ( http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35 &t=496 &sid=1d695627952e47d33efff5a6dc3db596 ). ZYDZI I PANOWANIE NAD SWIATEM – TAJNY PLAN ( http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35 &t=475 ). PRZYJEMNEJ LEKTURY !

 4. polski_pan
  polski_pan :

  będę się upierał że aktualnie jedynym REALNYM militarnym zagrożeniem dla naszej niepodległości jest Rosja, mówienie o tym nie jest przejawem głupoty tylko realizmu.

  Żydowscy banksterzy są bardzo realnym zagrożeniem ale tylko dla naszych pieniędzy, przed nimi możemy się dosyć łatwo obronić, potrzebujemy wybrać polityków, którzy tych pieniędzy będą bronić i z tego ich rozliczać, pozamiatane. Notabene taka sklecona na kolanie ustawa o kredytach frankowych może się okazać kosztownym prezentem dla banksterów, ich stać na drogich, mówiących w Jidysz prawników, którzy nas oskubią przed trybunałem w Strasburgu. Nie wszystko jest tym na co wygląda…