Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła m.in. przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na Twitterze, że w niedzielę prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Omówiono ustalenia Szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie oraz aktualny stan przygotowań do lipcowego Szczytu NATO w Wilnie. Prezydent Ukrainy poinformował prezydenta Andrzeja Dudę o sytuacji na froncie w związku z trwającą rosyjską agresją na Ukrainie” – napisano.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda w poniedziałek udaje się do Paryża, gdzie weźmie udział w Szczycie Trójkąta Weimarskiego z liderami państw tego formatu: Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Rozmowy będą dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa, wsparcia Ukrainy i sankcji na Rosję.

Jak informowaliśmy, wiceminister obrony Ukrainy Wołodymyr Gawryłow oświadczył w sobotę, jego kraj otrzyma plan przystąpienia do NATO na lipcowym szczycie w Wilnie.

Zdaniem ukraińskiego wiceministra obrony, na lipcowym szczycie państwa NATO “zgodzą się na pewną procedurę przystąpienia Ukrainy, która zostanie ustalona”. Gawryłow dodał, że pomimo konsensusowego mechanizmu podejmowania decyzji i prawa weta państw członkowskich Sojuszu, nie przewiduje większych problemów z podjęciem decyzji w sprawie Ukrainy. “Wszystko wskazuje na to, że Ukraina dostanie to, czego chce w określonym formacie” – powiedział.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Wg Dudy Polak i banderowiec to dwa bratanki. Najgorsze to to, że ew. zmiana prezydenta na polityka z PO może również nie wyjść Polakom na dobre. Jak żyć z takimi prezydentami, jak żyć?