Prezydent RP, Andrzej Duda, przedstawił marszałkowi Sejmu, Szymonowi Hołowni, projekt “strategicznej ustawy” dotyczącej działań organów państwowych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia dla Polski.

O tym fakcie poinformowała szefowa kancelarii głowy państwa, Grażyna Ignaczak-Bandych. Zaznaczyła, że proponowane zmiany mają na celu zreformowanie systemu dowodzenia polską armią.

Ignaczak-Bandych opublikowała serię wpisów na platformie X po zakończonym spotkaniu prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią. Podkreśliła, że spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, a prezydent wyraził gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem w kwestiach kluczowych dla Polski.

Jednocześnie Duda wyraził ubolewanie z powodu braku przedstawiciela największego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu, co uznaje za sytuację niezgodną ze standardami demokratycznymi. Szefowa Kancelarii Prezydenta przypomniała słowa prezydenta z orędzia wygłoszonego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, w którym apelował o pełną reprezentację wszystkich klubów w prezydium izby niższej parlamentu.

Prezydent Duda złożył na ręce Szymona Hołowni projekt “strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa”. Nowe przepisy mają zreformować system dowodzenia polską armią. Duda oczekuje sprawnego procedowania tej strategicznie ważnej dla bezpieczeństwa państwa ustawy i zaprosił wszystkie kluby do prac nad jej finalnym kształtem. Zapewnił również, że wszystkie konstytucyjne terminy związane z powołaniem rządu będą dotrzymane.

Marszałek Sejmu, w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem, wspomniał o perspektywach nowego rządu i kontynuowaniu działań zapoczątkowanych w poprzedniej kadencji. Podkreślił, że prezydent zapewnił o przestrzeganiu konstytucyjnych terminów i odpowiedzialnym podejściu do procesu zmiany rządu.

Projekt wcześniej trafił do Sejmu IX kadencji w sierpniu, jednak nie doczekał się procedowania. Powstał on przy współpracy BBN z MON i dotyczy trzech obszarów funkcjonowania państwa – systemu kierowania bezpieczeństwem państwa, planowania obronnego i najważniejszych dokumentów w tym zakresie oraz struktur dowodzenia w Wojsku Polskim.

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply