Jeden z portali informacyjnych dotarł do informacji, które rzucają nowe światło na, jak się okazało, niekorzystny dla Polski kontrakt dot. zakupu amerykańskiego systemu Patriot.

Portal wGospodarce.pl dotarł do szczegółów negocjacji między Polską a USA ws. polskiej tarczy antyrakietowej. Jak ujawniono, system oparty na wyrzutniach rakiet Patriot miał kosztować nie 16 mld złotych (jak początkowo informowano), ale niemal trzy razy więcej – 47 mld. Ponadto, pierwsze dostawy miały ruszyć dopiero na przełomie 2024/25 roku, a nie za rok.

Nowy szef MON uznał, że kontrakt z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon „w istocie nie istnieje”. W artykule stwierdzono zaś, że zaoferował on polskiej armii „archaiczny system Patriot”.

Ujawniono również, że ostatnia wizyta polityków PO w USA w sprawie kontraktu miała miejsce na początku listopada, tuż przed zaprzysiężeniem rządu Beaty Szydło. Do Stanów Zjednoczonych udali się wówczas wysłannicy ministra Siemoniaka: sekretarz stanu w resorcie obrony Czesław Mroczek oraz podsekretarz stanu Robert Kupiecki. To wówczas Amerykanie przedstawili swoją realną ofertę. Mroczek i Kupiecki mieli być zszokowani takim postawieniem sprawy. Jak twierdzi osoba, która była świadkiem wydarzeń, używali niecenzuralnych słów w odniesieniu do amerykańskiej propozycji. Stwierdzili również, że jest ona nie do przyjęcia.

W czwartek poseł PiS Bartosz Kownacki mówił z kolei w Sejmie, że oferta na śmigłowce Caracal zawierała szereg uchybień. Jego zdaniem zapowiedzi producenta o utworzeniu miejsc pracy w Radomiu to deklaracje, niegwarantowane w zobowiązaniach offsetowych.

wGospodarce.pl / PAP / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   fiesta :

   Pisalem w przeszlosci na kilkunastu grupach dyskusyjnych, ze system „patriot” to zlom, poniewaz testy przeprowadzone w USA wykazaly, ze sprawnosc urzadzenia wynosi 10%, czyli co dziesiaty pocisk trafia w cel.
   System „patriot” byl uzywany w Kuwejcie i Izraelu w 2001r do obrony przestrzeni powietrznej tych panstw przed rakietami S.Hussein i okazal sie nieskuteczny.
   Rakiety Scud wystrzelone z terytorium Iraku przez S.Husseina albo nie trafialy w cel, albo nie dolatywaly do celu i tylko dzieki temu nie wyrzadzily zniszczen w Kuwejcie i Izraelu.
   To tez swiadczy jakie buble produkowalo ZSRR, u ktorych zaopatrywal sie S.Hussein.
   Ja proponuje, zeby polscy naukowcy i inzynierowie zbudowali polski system obrony powietrznej i nie ogladali sie na innych, ktorzy produkuja buble i zadaja za te buble ogromne sumy pieniedzy.
   Dodam jeszcze, ze przemysl zbrojeniowy w USA jest w lapach AMERYKANSKIEGO ZYDOSTWA.

 1. Avatar
  zefir :

  Jednym słowem usraelskie parchy chcą nas wydoić.Kilka takich kontraktów i zydki będą miały swoje wydumane 65 mld USD za „szkody” spowodowane szkopskim „dobrodziejstwem”.Goj Polaczek nadaje się przecież tylko do dojenia przez pasożyta-chwała mędrcom syjonu z MON.

  • Avatar
   fiesta :

   ZYDOSTWO przez caly czas robi Polske w chuja !… zarowno to z USA, jak i z UE i Izraela.
   Przeciez ZYDY U WLADZY W POLSCE zatwierdzili ustawe w 2014r i wyplacaja zydom z Izraela dodatki w wysokosci 100 euro miesiecznie za to, ze polskie zydy doznali krzywd od Niemiec i ZSRR w czasie II wojny swiatowej. Przeciez to nie jest normalne, tylko podstepne okradanie Polsk i Polakow – vide informacje…. 240 mln zlotych rocznie dla Żydów polskiego pochodzenia.

   Izraelska gazeta „The Times of Israel” poinformowala, ze Polska będzie płacić około 50 tysiacom Żydom polskiego pochodzenia zamieszkałym w Izraelu dodatek emerytalny. Umożliwić ma to zmiana przepisów przeprowadzona w maju 2014r. Dodatek wynosiłby około 400 zł miesięcznie (100 euro).

   D.Tusk, E.Kopacz, B.Komorowski, A.Duda, J.Kaczynski i niemal wszyscy posłowie poprzedniej kadencji sejmu poparli wniosek o przyznanie żydom emerytury z polskiego budżetu.

   Ustawa o kombatantach została przegłosowana w 2014 roku. ZA glosowalo 434 poslow, PRZECIW bylo 2 poslow i nikt nie wstrzymal sie od glosu, a 24 poslow bylo nieobecnych.
   Ustawe poparly wszystkie partie polityczne: PO, PiS, SLD i PSL.
   W zwiazku z tym, na odszkodowania i emerytury dla Żydów, Polska wyda rocznie 240 mln złotych.

   Sebastian Rejak, odpowiedzialny w polskim MSZ za kontakty z diasporą żydowską tak to wyjaśnia:

   „…do miesięcznych świadczeń kwalifikuje się każdy mieszkajacy w Izraelu, kto urodził się jako obywatel polski, ucierpiał podczas wojny pod okupacją niemiecką bądź też ukrywał się. To samo dotyczy małżonka. To samo dotyczy kolejnej okupacji sowieckiej do roku 1956”.

   „Do otrzymania świadczeń kwalifikuje się ten, kto ucierpiał podczas wojny w okupowanej Polsce lub w innym miejscu, był zmuszony opuścić Polskę lub też urodził się po wojnie w rodzinie, która została zmuszona do opuszczenia Polski, a więc jako dziecko miał udział w ich losach i prześladowaniach”.

   Z tego wniosek, ze kazdy Zyd, ktory byl ofiara niemieckiego nazizmu i sowieckiego stalinizmu (do 1956r) w Polsce, otrzyma okolo 400 zl (100 euro) miesiecznie.

   Ze zmian cieszy się Bobby Brown, były dyrektor projektu HEART (grupy zadaniowej ds. restytucji mienia żydowskiego z okresu Holocaustu). Brown powiedział, że to wspólna inicjatywa rządu Izraela i Agencji Żydowskiej, która niedawno zamknęła drzwi ze względu na brak funduszy.
   – Mam wrażenie, że Holokaust jest pod wieloma względami wspólnym doświadczeniem. Chociaż Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju – przekonuje.

   Tu nasuwa sie pytanie: Dlaczego rzad Polski placi Zydom odszkodowania za zbrodnie niemieckie i zbrodnie stalinowskie, z ktorymi Polacy nie maja nic wspolnego ???
   Przeciez to jest jawne oszustwo !!!….. a na dodatek w tym oszustwie udzial biora prawie wszyscy poslowie i owczesny rzad D.Tuska na czele z B.Komorowskim.

   Co jest grane i komu te qrwy sluza ?!
   Dlaczego te zdradzieckie qrwy u wladzy w Polsce nie zadaja odszkodowan od Niemiec i ZSRR (obecnie Rosja) ?!…. http://forum.suwerennosc.com/viewtopic.php?f=35 &t=472 &start=30