Mychajło Podolak, doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy oświadczył, że przekazanie Ukrainie czołgów Leopard przez Polskę i Challenger 2 przez Wielką Brytanię jest już pewne i nie wiadomo tylko, ile ich będzie.

W rozmowie z „Voice of America” doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak powiedział, że Ukraina otrzyma zarówno czołgi Leopard od Polski, jak i Challenger 2 od Wielkiej Brytanii.

„To pewne. Decyzje już zostały podjęte. Nie zdecydowano jeszcze o ilości” – powiedział Podolak.

„W zasadzie, to jest już oczywiste, że logika wojny nieuchronnie prowadzi do faktu, że otrzymamy wszelką konieczną broń” – zaznaczył. „Oczekujemy na oficjalne oświadczenie zachodniej koalicji o podjęciu ostatecznej decyzji, by dostarczyć Ukrainie czołgi”.

Wicekanclerz Niemiec, Robert Habeck oświadczył, że niemiecki rząd nie powinien utrudniać innym państwom przekazywania Ukrainie czołgów Leopard.

Jak informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda zapowiedział we Lwowie, że Polska wyśle Ukrainie kompanię czołgów Leopard „w ramach budowania międzynarodowej koalicji”. Jak twierdzi, „taka decyzja w Polsce już jest”. Duda liczy też na to, że po Polsce do tej inicjatywy dołączą też inne państwa.

„Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa. I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych czołgów, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy” – poinformował Duda. Dodał, że „taka decyzja w Polsce już jest”.

Przypomnijmy, Finlandia rozważa przekazanie czołgów Ukrainie, gdyby kilka krajów miało taki sam zamiar.

Rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że Polska, podejmując decyzję o przekazaniu czołgów Leopard Ukrainie, chce „wymusić na innych państwach podobne zachowania”.

Niemiecki dziennikarz Julian Röpcke zaznaczył, że Polska nie może samodzielnie przekazać czołgów Leopard na Ukrainę, ponieważ eksport jakiegokolwiek wozu produkcji niemieckiej wymaga zgody rządu Niemiec. Röpcke twierdzi też, że kanclerz Olaf Scholz był „całkowicie zaskoczony” deklaracją prezydenta Dudy.

Z kolei rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit oświadczył, że jak dotąd ze strony polskiej nie wpłynęło żadne oficjalne zapytanie, czy Berlin zgadza się na reeksport Leopardów.

Według “Financial Times”, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poprosił sekretarza obrony Bena Wallace’a o „współpracę z partnerami” w nadchodzących tygodniach, aby wdrożyć szybsze wsparcie dla Ukrainy, w tym dostarczanie czołgów”. Zdaniem części komentatorów, Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania czołgów Challenger 2.

Dodajmy, że minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nie wyklucza dostawy na Ukrainę niemieckich czołgów podstawowych typu Leopard. Polityk SPD podkreśliła podczas wizyty w Bundeswehrze w saksońskim Marienbergu, że w rządzie federalnym nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

VOA / Twitter / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply