Donbas: kolejna próba sforsowania Siewierskiego Dońca przez Rosjan [+VIDEO]

Według strony ukraińskiej, siły rosyjskie podjęli kolejną próbę przeprawy przez rzekę Siewierski Doniec, pod Droniwką. W sieci zamieszczono nagranie.

W czwartek ukraińska 30. samodzielna brygada zmechanizowana zamieściła w sieci nagranie wideo, mające przedstawiać rezultaty kolejnej nieudanej próby przeprawienia się przez siły rosyjskie przez rzekę Siewierski Doniec w Donbasie. Jak podano, miało to mieć miejsce niedaleko Droniwki, wioski w północnej części obwodu donieckiego, przy granicy z obwodem ługańskim. Leży ona 12 kilometrów na zachód od Biłohoriwki, gdzie Rosjanie ponieśli głośną klęskę podczas przeprawy przez Siewierski Doniec.

Zobacz: Analitycy: ogromne straty Rosjan pod Biłohoriwką – utracono sprzęt całej BTG [+VIDEO/+FOTO]

Jak twierdzą przedstawiciele 30. samodzielnej brygady zmechanizowanej, siły rosyjskie próbowały sforsować rzekę niedaleko Droniwki i ustanowić trzy przyczółki na drugim brzegu. Zostały jednak odparte przez Ukraińców. Strona ukraińska twierdzi, że Rosjanie ponieśli przy tym ciężkie straty.

Na zamieszczonym w sieci nagraniu widać prawdopodobnie resztki mostu pontonowego, którego Rosjanom nie udało się zbudować, a także liczne zniszczone i opuszczone pojazdy opancerzone oraz samochody wojskowe. Część z nich tkwi w nurcie rzeki.

Ukraiński serwis „Defense Express”, przeanalizowawszy nagranie, doliczył się blisko 15 zniszczonych jednostek pojazdów wojskowych. Wymieniono: trzy bojowe wozy piechoty BMP, dwa czołgi, a także kutry rzeczne czy amfibie.

Serwis zwrócił też uwagę, że pierwsze fotografie z tych pozycji opublikowano 8 maja br., przy czym zidentyfikowano na nich m.in. najnowszy, zmodernizowany rosyjski wóz bojowy piechoty BMP-1AM z bezzałogowym modułem bojowym Basurmanin. Jak pisaliśmy w 2020 roku, wozy te były wówczas wysyłane na wschód, prawdopodobnie w rejon pogranicza z Kazachstanem i Mongolią. Ponieważ pojazdy te nie są szeroko użytkowane w rosyjskiej armii, „Defense Express” przypuszcza, że pod Droniwką mogły zostać rozbite jednostki 35. brygady strzelców zmotoryzowanych z Kraju Ałtajskiego lub 69. samodzielnej brygady osłony z Żydowskiego Obwodu Autonomicznego.

W piątek wieczorem ukraiński sztab generalny poinformował m.in., że w rejonie miejscowości Jaremiwka Rosjanie podjęli kolejną próbę sforsowania rzeki Siewierski Doniec, starając się rozłożył most pontonowy.

Dodajmy, że według strony ukraińskiej, Rosja miała stracić pod Biłohoriwką nie jedną, ale nawet dwie batalionowe grupy taktyczne, w wyniku czego rosyjska 74. brygada strzelców zmotoryzowanych ma mieć na stanie już tylko pięć czołgów.

defence-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply