W środę minister obrony Mariusz Błaszczak przebywał z wizytą we Włoszech, gdzie spotkał się z Guido Crosetto, ministrem obrony Republiki Włoskiej.

Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że do polski przypłynie włoski niszczyciel, aby wzmocnić bezpieczeństwo polskiego wybrzeża. Ogłosił to po spotkaniu z Guido Crosetto, ministrem obrony Republiki Włoskiej. “Bardzo się cieszę z decyzji Włochów, która polega na tym, że już wkrótce do Polski przypłynie włoski niszczyciel rakietowy z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową polskiego wybrzeża. Już za kilka dni będzie w Polsce” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak po zakończeniu rozmów z ministrem obrony Włoch Guido Crosetto.

„Rzeczywiście współpracujemy z włoskim partnerem bardzo ściśle. Włoscy żołnierze na Łotwie służą ramię w ramię z polskimi żołnierzami w ramach eFP NATO. Polscy żołnierze w ramach unijnego programu służą na Sycylii, a więc ta współpraca jest bardzo dobra. W ubiegłym roku włoskie F-35 były w Polsce, w tym roku również możemy się tego spodziewać. To jest właśnie wymiar naszej współpracy”

Tematów rozmów dwustronnych ministrów były relacje wojskowe, w tym tematy modernizacji Wojska Polskiego, obecna sytuacja bezpieczeństwa w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie oraz kwestie dalszej pomocy temu krajowi. Szefowie resortów obrony omówili również agendę zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie.

„Rozmawialiśmy także o tym, że pochodzące ze Świdnika AW-149 będą już na wyposażeniu Wojska Polskiego w tym roku. To także rezultat naszych wspólnych rozmów” – powiedział szef polskiego MON.

Przypomnijmy, że w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski przebywał w Rzymie. “Jestem wdzięczny za spójne stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Doceniamy istotną pomoc wojskową, która daje naszemu krajowi zdolność do stawiania oporu rosyjskiej agresji” – oświadczył na Telegramie po spotkaniu z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

Wyraził opinię, że kluczem do sukcesu Ukrainy na polu walki jest szybkie otrzymanie potrzebnej pomocy.

“Włochy były i są po właściwej stronie, po stronie prawdy w tej wojnie. Zmierzamy w kierunku zwycięstwa. Zwycięstwo oznacza pokój dla naszego państwa” – dodał.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply