Niemcy planują przekazać Ukrainie do końca tego roku cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T o różnym zasięgu.
Jak poinformował zastępca rzecznika niemieckiego rządu Wolfgang Büchner, na którego powołuje się we wtorek portal Deutsche Welle, Niemcy planują przekazać Ukrainie do końca tego roku cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T o różnym zasięgu.
W sumie do końca tego roku ukraińskie siły zbrojne powinny otrzymać dwa systemy obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM, a także dwa krótkiego zasięgu IRIS-T SLS.
Ponadto na Ukrainę zostanie dostarczonych dziesięć systemów przeciwlotniczych Gepard, 16 samobieżnych haubic, 10 czołgów podstawowych Leopard, drony bojowe i kilka tysięcy sztuk amunicji do artylerii i czołgów, poinformował w poniedziałek 19 sierpnia zastępca rzecznika niemieckiego rządu Wolfgang Büchner.
Przypomnijmy, że według nowego planu finansowego – Niemcy nie będą już wspierały Ukrainy z budżetu państwa. Powodem mają być „oszczędności”. Do Kijowa trafi jedynie zatwierdzona wcześniej pomoc wojskowa i zamrożone aktywa rosyjskiego banku. Do sprawy odniósł się w sobotę ukraiński ambasador w Niemczech.
“Oszczędzanie na pomocy wojskowej dla Ukrainy oznacza narażanie bezpieczeństwa Europy” – napisał na platformie X Ołeksij Makiejew.
“To byłoby fatalne w skutkach i trzeba temu zapobiec. Fundusze są, to kwestia woli politycznej” – dodał.
Minister finansów Christian Lindner poinformował, że Niemcy „muszą ograniczyć pomoc wojskową dla Ukrainy”. Według aktualnego planu budżetu rządu federalnego, na razie nie ma na ten cel nowych środków. Na pomoc Ukrainie trafią jedynie środki, które przeznaczono na ten cel we wcześniejszych planach budżetowych. Finansowanie potrwa łącznie do 2028 roku i pochłonie 15,5 miliardów euro.
Jednak Niemcy nawet po tym terminie nie przestaną całkowicie wspierać Ukrainy. W przyszłości pieniądze na ten cel nie będą pochodziły z budżetu państwa, a z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, państwa Unii Europejskiej i inni sojusznicy Ukrainy skonfiskowali około 300 miliardów dolarów, a państwa G-7 na szczycie we Włoszech zdecydowały o przeznaczeniu wpływów z tych pieniędzy na sfinansowanie 50 miliardów dolarów pożyczki dla Kijowa.
Kresy.pl/DW
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!