Instytut Ifo prognozuje, że do 2070 roku liczba mieszkańców Niemiec może zmniejszyć się o około 10 proc. Największe spadki mają dotyczyć rozległych landów wschodnich.

Z najnowszej analizy niemieckiego instytutu badań gospodarczych Ifo wynika, że w perspektywie najbliższych dekad liczba ludności Niemiec może wyraźnie się obniżyć. Według prognozy do 2070 roku populacja kraju zmniejszy się o około 10 proc., co oznacza znacznie głębszy spadek niż we wcześniejszych szacunkach, zakładających redukcję rzędu około 1 proc.

Autorzy opracowania wskazują, że szczególnie silny ubytek ludności może dotknąć rozległe landy we wschodniej części kraju. Inaczej sytuacja może wyglądać w miastach posiadających status landu, takich jak Berlin, Hamburg czy Brema, gdzie liczba mieszkańców może nadal rosnąć.

Podstawą prognozy były wyniki spisu powszechnego z 2022 roku. Dane te wykazały, że w Niemczech mieszkało wówczas około 81,9 mln osób, czyli mniej, niż wcześniej przyjmowano. Niższa liczba ludności w punkcie wyjścia przekłada się – w dłuższej perspektywie – na wyraźniejsze zmniejszanie się populacji w kolejnych dekadach.

Czytaj: GUS: spadek demograficzny w Polsce przyśpiesza. Jeden z najgorszych wyników w Europie

„Szybsze kurczenie się społeczeństwa, a także jego starzenie się, muszą już dzisiaj być uwzględniane przy podejmowaniu decyzji politycznych o długofalowych skutkach, np. w dziedzinie zdrowia, opieki” – powiedział kierownik instytutu Ifo Joachim Ragnitz.

Jak wyjaśnił, spadek liczby mieszkańców będzie oznaczał mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania, infrastrukturę transportową oraz pracowników administracji publicznej. Równocześnie rosnąć ma zapotrzebowanie na usługi w sektorze ochrony zdrowia i opieki, co wiąże się z postępującym starzeniem się społeczeństwa.

Zobacz: Reuters: Ukraina stoi w obliczu załamania demograficznego

dw.com / Kresy.pl

Tagi: ,
forma płatności