Czołowy ukraiński polityk gloryfikuje Banderę

Ołeksandr Turczynow, szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, a wcześniej m.in. p.o. prezydenta Ukrainy, otwarcie czci pamięć lidera zbrodniczej OUN.

„Szczęśliwego Nowego Roku, drodzy ‘Banderowcy’!”– napisał z okazji Nowego Roku Turczynow na Twitterze. „Dlaczego pamięć o Banderze próbowano wymazać w całym narodzie?”– dodał, załączając link do wpisu na swoim blogu nt. czytania Bandery.

Turczynow zachęca w nim do zapoznawania się z cytatami lidera OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przytacza przy tym kilka cytatów pochodzących z pism Bandery, napisanych po II wojnie światowej w Niemczech. Zwraca m.in. uwagę na słowa dotyczące przywrócenia państwowości ukraińskiej dzięki walce z bolszewizmem i rozpadowi „imperium rosyjskiego” [ZSRS] na niezależne państwa narodowe – przy czym mowa tu o sytuacji po 1945 roku, po ludobójstwie i gdy Kresy Wschodnie Rzeczpospolitej włączone zostały w skład Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W jednym z cytatów jest również mowa o tym, że przy sprzyjającej sytuacji międzynarodowej, ale bez własnego wkładu i walki narodu ukraińskiego, nie może zaistnieć niepodległą Ukraina, ale jedynie „zmiana jednego zniewolenia na inne”, przy czym Bandera przez lata działał w imię walki z „polskim zniewoleniem Ukrainy”.

Twitter.com/ Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz