Ukraińska armia otrzymała czeskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet BM-21MT Strzyga, wojsko tego kraju udostępniło film przedstawiający użycie nowego systemu.

Jak informują media, ukraińska armia otrzymała czeskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet BM-21MT Strzyga, wojsko tego kraju udostępniło film przedstawiający użycie nowego systemu. BM-21MT Strzyga weszła do służby w 61. Samodzielnej Brygadzie Zmechanizowanej. Jej artylerzyści pokazali użycie pojazdu bojowego przeciwko Rosjanom.

Zobacz też: Polski sprzęt wojskowy zauważony podczas działań wojskowych na Ukrainie [+FOTO/VIDEO]

Na razie nie wiadomo, czy czeska wyrzutnia rakiet została przekazana w ramach pomocy wojskowej, czy też została samodzielnie zakupiona przez Ukrainę. Strzyga jest rozwinięciem radzieckiej wyrzutni rakiet BM-21 Grad kal. 122 mm, która otrzymała szereg aktualizacji w systemie naprowadzania, a także nowe, lekkie dwuosiowe podwozie.

Oprócz tego jednostki artylerii 61. Brygady Zmechanizowanej uzbrojone są także w cięższy czeski RM-70 Wampir, który jest zamontowany na czteroosiowym podwoziu i wyposażony w automatyczny system ładowania oraz dodatkowo przewożoną amunicję.

Zobacz też: Media: Pakistan wysłał Ukrainie 10 tys. pocisków MLRS „Grad”

BM-21MT Strzyga to wielorakietowy system wyrzutni rakietowy wyprodukowany przez czeską firmę zbrojeniową Excalibur Army.

Po raz pierwszy pojawienie się tych systemów rakietowych na Ukrainie zauważono w kwietniu ubiegłego roku. W przyszłości udało się jej nagrać, co może wskazywać na niewielką ich liczbę w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Część artyleryjska MLRS jest reprezentowana przez wyrzutnię z 40 prowadnicami. Wyposażona jest w komputery, inercyjne systemy nawigacji i komunikacji.

Czeska „Strzyga” jest w stanie używać wszystkich rakiet 122 mm typu radzieckiego, w szczególności najnowszych modyfikacji irańskich i serbskich o zasięgu do 40 km.

Ponadto instalacja może wykorzystywać izraelskie rakiety kierowane Accular-122, zdolne razić obiekty w odległości do 35 km przy odchyleniu kołowym od celu do 10 metrów.

17-tonowa Strzyga zamontowana jest na dwuosiowym podwoziu czeskiej ciężarówki wojskowej Tatra Force 815-7. Wyposażona jest w silnik wysokoprężny Tatra T3C-928-8T o mocy 362 koni mechanicznych, który zapewnia prędkość maksymalną 90 km/h.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply