Czechy wkrótce dostarczą Ukrainie śmigłowce i amunicję, a także wezmą udział w szkoleniu pilotów, m.in. na myśliwcach F-16 – poinformował w piątek portal Ukrinform.

Premier Czech Petr Fiala na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w piątek w Pradze poinformował, że Czechy wkrótce dostarczą Ukrainie śmigłowce i amunicję, a także wezmą udział w szkoleniu pilotów, m.in. na myśliwcach F-16.

„Potwierdziłem dziś panu prezydentowi, że Czechy przekażą Ukrainie… helikoptery, a w najbliższych miesiącach przekażą amunicję dużego kalibru” – powiedział Fiala.

Poinformował też, że Czechy wezmą udział w szkoleniu pilotów, w tym myśliwców F-16, a także udostępnią symulatory, aby piloci mogli studiować na Ukrainie.

Fiala przypomniała, że Czechy są jednym z najaktywniejszych „pomocników” Ukrainy we wszystkich sektorach – finansowym, gospodarczym, humanitarnym, a także jednym z największych dostawców sprzętu wojskowego i amunicji.

Przypomnijmy, Rumunia stworzy regionalne centrum szkolenia na myśliwcach F-16, które udostępni także ukraińskim pilotom. Poinformowała o tym Najwyższa Rada Obrony Narodowej Rumunii.

Podczas spotkania omówiono udział Rumunii w transatlantyckim projekcie centrum szkolenia pilotów do obsługi samolotów F-16.

Centrum powstanie wspólnie z innymi sojusznikami oraz firmą-konstruktorem samolotów Lockheed Martin. „Tu będą szkoleni rumuńscy piloci obsługujący samoloty F-16, a później ośrodek ten będzie otwarty dla pilotów z krajów członkowskich NATO i partnerskich, w tym z Ukrainy” – czytamy w raporcie.

Rada odnotowuje, że ośrodek szkoleniowy spełni wymagania szkoleniowe członków NATO i partnerów regionalnych, „pozycjonując Rumunię jako regionalnego lidera w szkoleniu pilotów F-16”.

Takiego centrum potrzebuje sama Rumunia. W listopadzie 2022 roku Norweska Agencja Materiałów Obronnych podpisała umowę z Rumunią na sprzedaż 32 norweskich samolotów F-16.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Już wcześniej informowaliśmy, że państwa należące do tzw. koalicji myśliwców rozważają Rumunię jako potencjalne miejsce szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16

Przypomnijmy, holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że centrum szkoleniowe powstanie w jednym ze wschodnich państw członkowskich NATO. Holandia pracuje obecnie nad planem szkolenia Ukraińców na F-16 wspólnie z Danią i przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply