Greckokatolicki metropolita lwowski Andrzej Szeptycki znalazł się wśród ośmiorga sług Bożych, których dekrety o heroiczności cnót zatwierdził 16 lipca papież Franciszek.

Postać abpa Szeptyckiego wywołuje bardzo mocne kontrowersje. Szczególnie krytycznie ocenia się jego działalność w czasie II wojny światowej.

Już w 1918 roku abp Szeptycki w czasie konfliktu polsko-ukraińskiego opowiedział się po stronie ukraińskiej. W okresie międzywojennym podróżował do Rzymu zabiegając o poparcie dla idei niepodległego państwa ukraińskiego i publicznie krytykował Polskę za złe traktowanie Ukraińców.

W czasie II wojny światowej abp Szeptycki współpracował z władzami sowieckimi i niemieckimi. Nigdy nie potępił działalności UPA czy SS Galizien. Nie reagował też skutecznie na listy łacińskiego arcybiskupa Lwowa, który donosił mu o dokonywanej rzezi na Polakach.

Polecamy artykuł: Chrześcijaństwo i radykalny nacjonalizm: Metropolita Szeptycki i ruch Bandery

rp.pl/KRESY.PL

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. andrzej_z_balto
  andrzej_z_balto :

  Mam nadzieję, że do beatyfikacji tego kolaboranta z banderowcami nie dojdzie. Nigdy nie potępił zbrodni rizuńskich. O ile pamiątam, kardynał Wyszyński sprzeciwiał się beatyfikacji tego hierarchy. Byłoby śmieszne i tragiczne gdyby Kościół uczcił człowieka nie zasługującego na to. Szeptycki entuzjastycznie witał Hitlera, nigdy nie usuwał kapłanów uczestniczących w upowskich zbrodniach, posyłał kapelanów do SS-Galizien. Czy Kościół Katolicki chciałby mieć “świętego” umoczonego w zbrodni? A co na to polscy biskupi? Czyżby i oni ulegli politycznej poprawności względem ukrowskiego ludobójstwa?

 2. ka9q
  ka9q :

  Nie znam prawa kanonicznego dot. postępowania beatyfikacyjnego ale wiem na pewno że musi zdarzyć się nadprzyrodzony cud, który potwierdzi świętość kandydata a czy ktokolwiek zna taki ww przypadku ?

  • sobiepan
   sobiepan :

   ka9q:
   17.07.2015 22:31/. Jest taki cud .Bezkrytyczne popieranie faszyzmu ,mordów na Kresach i wspieranie święcenia siekier . Jeśli dojdzie do tego to oficjalnie wystąpię z kościoła. To robi się jak dobry geszeft a nie religia.

 3. kazimierzs
  kazimierzs :

  Obecnie próbuje się wybielić trochę jego biografię, acz faktem jest, że przez prawie całe życie był wrogiem Polski i Polaków, mocno się dołożył do licznych rzezi na naszym narodzie. Choć na samym końcu ziemskiego żywota niby się nawrócił, a ostatnie jego słowa na łożu śmierci mają być: “Tylko z Polakami !”. Media wspominają, że o jego beatyfikacji myślał już Św.Jan Paweł II, ale właśnie Wyszyński się sprzeciwiał.

 4. tagore
  tagore :

  Warto zadać sobie pytanie jak na tą sytuację byśmy patrzyli gdyby usunięto we Lwowie pomnik
  Bandery ,a na jego miejsce umieścili pomnik Szeptyckiego. Ten człowiek nie pasował OUN-B i dlatego mordowano jego ludzi .W chwili obecnej budowa pomnika Szeptyckiego we Lwowie
  jest blokowana pod pretekstem ochrony przyrody ,coś w tym jest .

  tagore