Według danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, co trzeci Ukrainiec żyje poniżej granicy ubóstwa. Połowa dochodów mieszkańców Ukrainy jest przeznaczana na opłacanie usług komunalnych.

Jak podała Państwowa Służba Statystyczna Ukrainy, w 2018 roku dochód 14 mln Ukraińców był mniejszy niż minimum życiowe, które wynosi 1853 hrywny miesięcznie (obecnie równowartość niespełna 254 zł). Stąd 33,9 proc. ukraińskich obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa.

Poinformowano również, że różnica między największymi i najmniejszymi dochodami spadła o 4,2 proc. Wśród mieszkańców miast najwyższe dochody są 4,9 raza większe niż najmniejsze, a na wsiach – 4,5 raza.

Ukraiński urząd statystyczny zauważa jednak, że w ciągu ubiegłego roku poprawiła się jakość spożywanej przez Ukraińców żywności. Jedzą oni więcej ryb i owoców morza (wzrost o 8 proc. w dziennej racji żywnościowej), a także owoców, jagód i orzechów (wzrost o 3 proc.) oraz mięsa i produktów mięsnych (wzrost o 2 proc.). Jednocześnie, w 2018 rok o 3 proc. zmniejszyło się spożycie ziemniaków.

Odnośnie zakupu produktów nieżywnościowych w pierwszej połowie ubiegłego roku, statystycznie przeciętne ukraińskie gospodarstwo domowe przeznaczało na nie 39 proc. dochodów. Najwięcej, bo prawie połowa dochodów, szła na opłaty komunalne. Średnio 5 proc. przeznaczano na zakupy ubrań, a 4 proc. na ochronę zdrowia.

Wcześniej przedstawiciel ONZ na Ukrainie Neal Walker powiedział, że w 2017 roku poniżej poziomu ubóstwa żyło 60 proc. mieszkańców kraju. W 2013 roku 24 proc. Ukraińców żyło poniżej ogólnokrajowych średnich standardów życia.

Według danych z końca 2017 roku, podanych przez rosyjski rząd, poniżej granicy ubóstwa żyło wówczas 13 proc. obywateli Federacji Rosyjskiej, czyli 20 mln ludzi. Prezydent Władimir Putin przyznał wtedy, że wzrost poziomu ubóstwa w Rosji jest „alarmujący”.

W kwietniu 2017 roku ukraiński rząd podniósł minimalną emeryturę do równowartości 203 złotych. Podawano wówczas, że 80 proc. ukraińskich emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa.

24tv.ua / zaxid.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply