CNN: Administracja Bidena rozważa dostarczenie amunicji kasetowej Ukrainie

Ukraińscy urzędnicy i prawodawcy w ostatnich miesiącach wzywali administrację Bidena i członków Kongresu do dostarczenia ukraińskiej armii głowic z amunicją kasetową – poinformowała w czwartek stacja CNN.

Ukraińscy urzędnicy i prawodawcy w ostatnich miesiącach wzywali administrację Bidena i członków Kongresu do dostarczenia ukraińskiej armii głowic z amunicją kasetową. Jak dowiedziało się CNN, urzędnicy administracji Bidena przyjmowali tę prośbę od miesięcy i nie odrzucili jej wprost.

Wysocy urzędnicy amerykańscy publicznie oświadczyli, że planują udzielić Ukraińcom takiego wsparcia, jakiego potrzebują, aby dać im przewagę przy stole negocjacyjnym z Rosją, gdyby do tego doszło. Ale zachodni sprzęt wojskowy nie jest nieskończony, a ponieważ zapasy głowic bojowych maleją, Ukraińcy jasno dali Stanom Zjednoczonym, że mogą użyć amunicji kasetowej, która obecnie zbiera kurz w magazynach.

Dla Ukrainy amunicja kasetowa mogłaby rozwiązać dwa główne problemy: potrzebę większej ilości amunicji do systemów artyleryjskich i rakietowych dostarczonych przez Stany Zjednoczone i inne kraje oraz sposób na zlikwidowanie przewagi liczebnej Rosji w artylerii.

Administracja Bidena może użyć tej opcji w ostateczności, jeśli zapasy zaczną się niebezpiecznie zmniejszać. Jednak źródła stacji podają, że propozycja nie została jeszcze poważnie rozważona, w dużej mierze ze względu na ustawowe ograniczenia, które Kongres nałożył na zdolność USA do transferu amunicji kasetowej.

Ograniczenia te dotyczą amunicji, w której wskaźnik niewybuchów przekracza jeden procent, co stwarza perspektywę, że będą one stanowić zagrożenie dla ludności cywilnej. Prezydent Joe Biden mógłby obejść to ograniczenie, ale administracja dała Ukraińcom do zrozumienia, że jest to mało prawdopodobne w najbliższym czasie.

„Zdolność Ukrainy do osiągania zysków w obecnej i nadchodzącej fazie konfliktu nie jest w żaden sposób zależna od zakupu wspomnianej amunicji ani z nią powiązana” – powiedział CNN doradca Kongresu.

Zobacz też: Foreign Policy: Ukraina oczekuje od USA amunicji kasetowej i systemów Avenger

Kresy.pl/CNN

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply