Rząd Chorwacji zapowiedział w piątek, że kupi francuski system obrony powietrznej Mistral za 72 mln euro w ramach wysiłków zmierzających do modernizacji sił powietrznych.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rząd Chorwacji zapowiedział w piątek, że kupi francuski system obrony powietrznej Mistral za 72 mln euro w ramach wysiłków zmierzających do modernizacji sił powietrznych.

Decyzja jest następstwem zakupu w zeszłym roku 12 francuskich myśliwców Dassault Rafale w ramach umowy o wartości 999 milionów euro.

„Okoliczności, które miały miejsce w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i katastrofą drona w Zagrzebiu, pokazały, że ważne i konieczne jest dostosowanie priorytetów i planów dotyczących wyposażenia armii chorwackiej” – powiedział ministrom minister obrony Mario Banozic.

Nie określił, kiedy transakcja zostanie sfinalizowana.

Zobacz też: Norwegia wysłała na Ukrainę systemy przeciwlotnicze Mistral

Mistral 3 to system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu, posiadający stosunkowo wysokie możliwości w atakowaniu celów powietrznych. Wystrzeliwuje pociski rakietowe naprowadzane na podczerwień. Zasięg tej broni wynosi do 6 km.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply