Przywódca Chin Xi Jinping zapowiedział we wtorek “wzmocnienie armii” i przygotowanie do “każdej wojny”. Wyraził opinię, że bezpieczeństwo Chin jest coraz bardziej niestabilne i niepewne.

Chiny skupią się na przygotowaniu do wojny, ponieważ bezpieczeństwo kraju jest “coraz bardziej niestabilne i niepewne” – oświadczył we wtorek Xi Jinping, cytowany przez agencję Reuters. Zapowiedział, że jego kraj będzie teraz kompleksowo wzmacniać potencjał militarny, prowadzić szkolenia w armii i przygotowania do “każdej wojny”.

Rzecznik Biura Informacyjnego Chińskiej Rady Państwowej Ma Xiaoguanga przekazał po koniec października, że chińskie władze nie mogą obiecać, że nie użyją siły militarnej w celu zajęcia Tajwanu. „Nie obiecujemy powstrzymać się od użycia siły militarnej. Chiny zastrzegają sobie prawo do wyboru wszelkich niezbędnych środków” – powiedział.

Wcześniej, rzecznik KPCh Sun Yeli wypowiadał się na konferencji prasowej dotyczącej XX krajowego zjazdu partii. „Będziemy dalej zabiegać o pokojowe zjednoczenie, ale nie wyrzekamy się użycia siły i zastrzegamy sobie możliwość sięgnięcia po wszelkie konieczne środki przeciwko zewnętrznym ingerencjom oraz małej garstce elementów popierających niepodległość Tajwanu i ruchom separatystycznym” – powiedział Sun.

We wrześniu wiceszef CIA, David Cohen powiedział, że przywódca Chin, Xi Jinping nakazał chińskim wojskowym, by byli gotowi do zajęcia Tajwanu do 2027 roku.

Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli.

Uznawana przez niewielką grupę państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply