Chiny inwestują w branżę rolno-spożywczą w Polsce

Chińskie firmy wykazują coraz większe zainteresowanie bezpośrednimi inwestycjami w Polsce, w tym w branży spożywczej. We Włocławku ma powstać nowoczesna wytwórnia pasz dla zwierząt hodowlanych.

Plany dotyczące inwestycji Chińczyków we Włocławku są efektem porozumienia zawartego w piątek między chińską spółką New Hope Poland a Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Wcześniej, w czerwcu br. prezydent Andrzej Duda oraz przewodniczący ChRL Xi Jinping podpisali szereg umów dwustronnych dotyczących współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami. Jak mówi Xi, nasz kraj stał się istotnym partnerem Chin w podboju europejskiego rynku, co było również sygnałem dla chińskich przedsiębiorców.

– Mam nadzieję, że Polska stanie się swoistą bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod względem symbolicznym, ale przede wszystkim także faktycznie, pod względem gospodarczym– mówił Duda.

PRZECZYTAJ: Kto w Europie będzie centrum logistycznym na Nowym Jedwabnym Szlaku? Chiny odpowiadają

Jack Wang z New Hope Poland zaznaczył w rozmowie z RIRM, że porozumienie jego firmy z Pomorską SSE zacieśniło współpracę obu krajów i dodał, że liczy na sukces inwestycyjny w Polsce.

Pierwszą chińską inwestycją ma być wybudowanie we Włocławku nowoczesnej wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych, która najpierw ma trafić na polski rynek. Jest jednak bardzo możliwe, że będzie ona eksportowana do Państwa Środka, podobnie jak część polskiej żywności. Potwierdzała to prezes Pomomorskiej SSE, Aleksandra Jankowska.

– To, o czym my rozmawiamy z Chińczykami, więc o eksporcie polskiej żywności do Chin, za chwilę będzie przybierało coraz bardziej realny kształt. Ja się cieszę z tego, że ta pasza, która tu będzie robiona, będzie też robiona z polskich półfabrykatów, więc jest wartość wzajemnie dodana, ale są też miejsca pracy w Polsce, zatem w Polsce zostaje pieniądz. To są rzeczy, które mnie cieszą, zwłaszcza, że jest to we Włocławku– wskazała Jankowska. Jej zdaniem, za przykładem spółki New Hope Poland mogą pójść kolejni chińscy inwestorzy.

– Myślę, że kolejną główną inwestycją będą inwestycje związane z Jedwabnym Szlakiem i z centrum logistycznym pod Białą Podlaską. Na tę inwestycję bardzo liczę– przyznała Jankowska.

Wcześniej informowaliśmy, że polscy sadownicy zaczynają eksportować jabłka do Chin. Obecny sezon będzie pierwszym sezonem eksportowym po tym jak oba państwa podpisały w tej sprawie porozumienie w czerwcu tego roku.

Chińczycy zapowiedzieli, że przeprowadzą kontrolę fitosanitarną polskich sadów i pakowalni jabłek. Wizyta chińskich inspektorów ma się odbyć w dniach 10-16 października. W czerwcu Polska i Chiny podpisały protokół umożliwiający wywóz polskich jabłek na rynek chiński, po spełnieniu tamtejszych wymogów.

Czytaj również: Protest sadowników. Domagają się zmian sankcji wobec Rosji albo rządowych rekompensat

– Chiny są zainteresowane tym, żeby Polska była ich ważnym partnerem w Europiepodkreślał w rozmowie z Kresami.pl poseł Bartosz Jóźwiak (Kukiz’15, Endecja). – Pracujemy nad tym, żeby połączyć jak najwięcej firm z Polski i Chin wspólnymi interesami i zainteresować ich wzajemnie swoimi osiągnięciami, by wymiana handlowa była bardzo intensywna.

Jóźwiak przyznaje, że jest pełen nadziei na perspektywę współpracy:

– Kontakty polsko-chińskie są na bardzo wysokim, poważnym poziomie. Chińscy partnerzy poważnie traktują Polską i podchodzą do sprawy bardzo odpowiedzialnie. Nie są to żadne mrzonki, tylko dużo rozmów o konkretach.

Zdaniem posła Kukiz’15, dla Chin Polska staje się końcowym elementem łańcucha Nowego Jedwabnego Szlaku. Podkreśla, że dla nas jest to ogromna szansa, a wszystko dobrze rokuje na przyszłość.

RIRM/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply