Chiny protestują przeciwko utworzeniu Tajwańskiego Przedstawicielstwa na Litwie – czytamy w piątkowym komunikacie chińskiego MSZ. “Strona litewska ponosi odpowiedzialność za wszystkie wynikające z tego konsekwencje”.

MSZ Chińskiej Republiki Ludowej poinformowało w piątek, że protestują przeciwko utworzeniu Tajwańskiego Przedstawicielstwa na Litwie – czytamy w piątkowym komunikacie chińskiego MSZ. “Strona litewska ponosi odpowiedzialność za wszystkie wynikające z tego konsekwencje”.

“Rząd litewski, lekceważąc zdecydowany sprzeciw strony chińskiej i wielokrotne zniechęcanie, zaaprobował utworzenie przez władze Tajwanu tzw. „Tajwańskiego Przedstawicielstwa na Litwie”. Ustawa ta stwarza fałszywe wrażenie „jednych Chin, jednego Tajwanu” na świecie, rażąco narusza zasadę jednych Chin i rezygnuje z politycznego zobowiązania Litwy zawartego w komunikacie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową. Podważa suwerenność i integralność terytorialną Chin oraz rażąco ingeruje w wewnętrzne sprawy Chin. Chiński rząd wyraża silny protest i stanowczy sprzeciw wobec tego niezwykle rażącego aktu i podejmie wszelkie niezbędne środki w celu obrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej. Strona litewska ponosi odpowiedzialność za wszystkie wynikające z tego konsekwencje. Na świecie są tylko jedne Chiny, Tajwan jest niezbywalną częścią terytorium Chin, a rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym legalnym rządem reprezentującym całe Chiny. Domagamy się od strony litewskiej natychmiastowego skorygowania błędnej decyzji. Mamy również surowe ostrzeżenie dla władz Tajwanu: dążenie do „niepodległości Tajwanu” poprzez zabieganie o wsparcie zagraniczne jest całkowicie błędną próbą, która jest skazana na niepowodzeniu” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Władze Litwy zalecają konsumentom unikanie chińskich smartfonów

W lipcu w Wilnie otworzono przedstawicielstwo tych władz, choć Litwa ich formalnie nie uznaje. Nazywa się Tajwańskim Przedstawicielstwem na Litwie, co jest pierwszym przypadkiem użycia nazwy wyspy w jednym z jej biur w Europie. Zwykle używa się nazwy Tajpej, czyli głównego miasta na wyspie.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan, gdzie korzystając z osłony USA funkcjonowały dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak sekretarz stanu w administracji Trumpa, Mike Pompeo, uważany za polityka szczególnie antypekińskiego, w listopadzie 202o r. w wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”.

Kresy.pl/fmprc.gov.cn

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply