Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych zatwierdziło poprawki do konstytucji ChRL proponowane przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin.

Niemal 3 tys. przedstawicieli ludowych obradowało w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie przyjęło w niedzielę poprawki do Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej zaproponowane przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin. Przeciw propozycji KC zagłosowało tylko dwóch deputowanych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Najważniejszą z przegłosowanych poprawek jest zniesienie limitu dwóch kadencji dla osób zajmujących stanowisko przewodniczącego ChRL czyli głowy państwa. Po epoce osobistej dyktatury Mao Zedonga, który potrafił kierować represje także w stronę szeregów własnej partii oraz po czasach stabilizującego sytuację w państwie i kładącego podstawy pod rozwój ekonomiczny kraju Deng Xiaopinga, chińska elita rządząca przyjęła zasadę sprawowania kluczowych stanowisk w systemie politycznym wyłącznie przez dwie, pięcioletnie kadencje. Po 10 lat rządzili państwem: Jiang Zemin (1993-2003) i Hu Jintao (2003-2013). Każdorazowo ich wybór na urząd głowy państwa poprzedzany był wyborem na stanowisko przywódcy partii. Zniesienie limitu dwóch kadencji jest więc prawdziwym przełomem w chińskiej polityce i może zwiastować jeszcze większą koncentrację władzy w rękach Xi Jinpinga.

Parlament ChRL zdecydował również o wpisaniu do konstytucji ChRL „myśli Xi Jingpinga o socjalizmie o chińskiej specyfice w XXI wieku” i „o światopoglądzie naukowym o postępie”. Wcześniej tylko Mao był honorowany w ten sposób. Kolejna poprawka zobowiązuje wszystkich urzędników w państwie do składania przysięgi na wierność konstytucji przed objęciem stanowiska. W ustawie zasadniczej ChRL określono również „rdzeniowe wartości socjalizmu”. Zgodnie z nowymi zapisami to „przywództwo Komunistycznej Partii Chin definiuje cechy socjalizmu o chińskiej specyfice”. Poprawki umocowują też prawnie nową instytucję antykorupcyjną tworzoną przez obecnego przywódcę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W październiku zeszłego roku Xi Jingping po raz drugi został wybrany na sekretarza generalnego KPCh. Nie wybrano wówczas do Komitetu Stałego Biura Politycznego KC, będącego rzeczywistym centrum władzy w Chinach, żadnego działacza na tyle młodego by w 2023 roku mógł objąć ster po obecnym przywódcy, co wielu komentatorów już wówczas uznało za zapowiedź zmiany zasad sprawowania władzy i przedłużenia rządów Xi.

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz