Przedstawiciele rządzącego w Autonomii Palestyńskiej Fatahu i opozycyjnego wobec niego Hamasu spotkali się w Pekinie, w ramach wysiłków na rzecz pojednania.

„Niedawno do Pekinu przybyli przedstawiciele Palestyńskiego Ruchu Wyzwolenia Narodowego i Islamskiego Ruchu Oporu” – powiedział rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian, dodając, że w dyskusjach osiągnięto „pozytywny postęp”. „Chiny i Palestynę łączy tradycyjna przyjaźń. Wspieramy frakcje palestyńskie w osiąganiu pojednania i zwiększaniu solidarności poprzez dialog i konsultacje. Będziemy nadal aktywnie pracować w tym kierunku” – dodał Jian, którego zacytowała w poniedziałek Al Jazeera.

Palestyński Ruch Wyzwolenia Narodowego (Fatah) to organizacja powstała w 1958 r. i jest główną siłą Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) powstałej w 1964 r. OWP jest uznawana za prawno-mięrzynarodowego reprezentanta Palestyńczyków przez państwa, które nie uznały jeszcze państwowości Palestyny.

W 1988 r. OWP proklamowała państwowość Palestyny. Deklaracja jest uznawana przez ONZ, ale jednocześnie Organizacja nie uznaje suwerenności Palestyny na żadnym terytorium. W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało Palestynę za państwo-obserwatora w Organizacji.

Polska uznała państwowość Palestyńczyków wkrótce po jej proklamowaniu w 1988 r. Spośród państw Unii Europejskiej uznają ją także Bułgaria, Węgry, Cypr, Malta, Rumunia, Słowacja, Czechy i Szwecja. Państwowość tę uznaje także Stolica Apostolska. Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell ujawnił w poniedziałek, że kolejne państwa UE szykuje się do takiego kroku.

Także Izrael uznał rolę OWP poprzez porozumienia z Oslo z 1993 r. Na ich podstawie powstała Autonomia Palestyńska, w której Fatah, tak jak w OWP zaczął odgrywać wiadącą rolę.

Jednak od końca lat 80 XX wieku rozwijał się Hamas jako siła nie uznająca porozumień z Oslo i samego istnienia Izraela.

W jedynych wyborach do parlamentu Autonomii Palestyńskiej, jakie odbyły się  2006 r., Hamas wygrał, podważając legitymację dotychczas niepodzielnie reprezentującemu Palestyńczyków, Fatahowi. Już pod koniec tegoż roku Fatah i jego przywódca Mahmud Abbas dokonali swoistego zamachu stanu przeciw Hamasowi, obalając jego władze w centralnych instytucjach Autonomii. Hamas zmonopolizował jednak władzę w palestyńskiej eksklawie, Strefie Gazy, gdzie cieszy się dużym poparciem społecznym i skąd wyparł struktury oficjalnej Autonomii Palestyńskiej.

aljazeera.com/news.com.cn/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz