Izraelska gazeta Haaretz opublikowała w czwartek artykuł ze zdjęciami i historiami 67 palestyńskich dzieci zabitych w ostatniej kampanii bombardowań przeprowadzonych przez Izraelskie Siły Obronne – poinformował portal Common Dreams. Później wydawca przeprosił za usunięcie izraelskich dzieci z historii.

Jak poinformował portal Common Dreams, izraelska gazeta Haaretz opublikowała w czwartek artykuł ze zdjęciami i historiami 67 palestyńskich dzieci zabitych w ostatniej kampanii bombardowań przeprowadzonych przez Izraelskie Siły Obronne. „Taka jest cena wojny” – brzmiał nagłówek.

Artykuł ukazał się dzień po tym, jak New York Times opublikował własne obszerne sprawozdanie o najmłodszych ofiarach ostatniej 11-dniowej ofensywy Izraela, w której IDF często atakowała obszary mieszkalne Strefy Gazy.

Wydawca dziennika Haaretz przeprosił po tym, jak gazeta opublikowała artykuł New York Times o palestyńskich i izraelskich dzieciach zabitych podczas niedawnych walk w Strefie Gazie, ale usunął izraelskie dzieci z historii. W tweecie Amos Schocken przypisał „poważny błąd” nieokreślonemu redaktorowi. Wyjaśnił także, że gazeta już informowała o izraelskich ofiarach Izraela.

Przeprosił czytelników gazety i zapowiedział, że wersja online historii zostanie poprawiona.

Jak informowaliśmy, co najmniej 2000 mieszkań zostało zniszczonych w czasie izraelsko-palestyńskich walk w Strefie Gazy, 15 tys. zostało zaś uszkodzonych częściowo – oświadczył w sobotę wiceminister robót publicznych i mieszkalnictwa Autonomii Palestyńskiej Nadżi Sarhan w rozmowie z agencją AP.

Wiceminister Nadżi Sarhan szacuje, że straty finansowe spowodowane walkami, które toczyły się 11 dni, wynoszą około 150 mln dolarów. Podkreślił jednak, że to jedynie wstępna ocena. Co najmniej 2000 mieszkań zostało zniszczonych. 15 tys. doznało uszkodzeń. Izrael przeprowadził od 10 do 21 maja setki nalotów na przeludnioną Strefę Gazy. Na jej terytorium zanotowano duże zniszczenia. Sarhan podkreślił, że zniszczono cztery meczety i kilkadziesiąt posterunków policji w Gazie, a także większość fabryk w strefie przemysłowej Gazy została zniszczona lub uszkodzona.

Policja przeprowadziła inspekcję izraelskich niewybuchów podczas ostatniej kampanii. Szef policji Mahmud Salah stwierdził, że prawie 300 izraelskich rakiet i pocisków nie eksplodowało.

ONZ podaje, że około 800 tys. osób w Gazie nie ma regularnego dostępu do czystej wody. Jest to spowodowane zniszczeniem prawie 50 proc. sieci wodociągowej. W piątek 21 maja weszło w życie zawieszenie broni.  Ponad 250 osób poniosło śmierć w czasie 11-dniowego konfliktu, w przeważającej większości Palestyńczyków. Około 2 tys. osób zostało rannych.

Kresy.pl/Times of Israel/Common Dreams

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply