Cebula z Egiptu oznaczona jako produkt polski. „To błąd ludzki” [+FOTO]

W sieci nagłośniono kolejny przypadek, w którym żywność spoza Polski oznaczana jest w sklepach jako produkty polskie. Tym razem dotyczy to BIO cebuli sprowadzonej z Egiptu. Producent oświadczył, że błędne oznaczenie to błąd ludzki.

Internauci coraz wyraźniej zwracają uwagę na nieprawidłowości przy oznaczaniu sprzedawanych w sklepach produktów zagranicznych jako polskich. Wykorzystując media społecznościowe, nagłaśniają takie przypadki. Tematem tym intensywnie zajmuje się ruch społeczno-polityczny rolników AGROunia.

Przeczytaj: „Polskie” gruszki z Belgii – AGROUnia walczy z błędnymi oznaczeniami w Biedronce

Zobacz także: Supermarkety sprzedają zagraniczne ziemniaki jako polskie. Rząd blokuje zmianę przepisów

W piątek w sieci nagłośniono kolejny tego rodzaju przypadek. Na profilu AGROplotek zamieszczono zdjęcie cebuli w plastikowym opakowaniu, oznaczonej naklejką „Produkt Polski”. Jednak na nalepce z informacjami na temat produktu jako kraj pochodzenia widnieje Egipt. Sprawę zaczęła też nagłaśniać AGROunia, w tym poprzez sieci społecznościowe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolejna tego rodzaju sytuacja wywołała oburzenie wśród internautów. Ze względu na to, że sprawa szybko stała się głośna, odniósł się do niej producent – Eko Farma Świętokrzyska. W piątek po południu firma wyjaśniała, że „w celu zapewnienia ciągłości sprzedaży na rynku polskim warzyw ekologicznych takich jak cebula, marchew, burak (…) importuje oraz sprowadza warzywa z krajów UE, gdzie aktualnie są zbierane”. Tłumaczono, że takie oznaczenie to „błąd ludzki”, który mógł wydarzyć się w ich zakładzie lub poza nim. Zapewniono również, że incydent jest wyjaśniany. Moderatorzy profilu AGROplotek zwrócili jednak uwagę producentowi, że widniejący na etykiecie Egipt to nie kraj UE.

Przeczytaj: Kukiz’15 domaga się kontroli sieci handlowych sprzedających „polskie” produkty

W nocy z piątku na sobotę Eko Farma Świętokrzyska zamieściła w komentarzu kolejne oświadczenie, w którym napisano, że opisywany produkt został wycofany ze wszystkich sklepów z powodu błędnego oznaczenia w wyniku błędu ludzkiego. „Na etykiecie powinno być rolnictwo spoza UE, sticker z polską Flagą nie powinien się znaleźć na opakowaniu. Produkt jest BIO, został przebadany. Za całą tą sytuację przepraszamy wszystkich naszych klientów” – napisał producent.

Czytaj także: UOKiK: zarobek rolników niewielki w stosunku do ostatecznej ceny owoców i warzyw

Przypomnijmy, że minister rolnictwa Jan K. Ardanowski na początku kwietnia zapowiedział, że podpisze rozporządzenie ws. znakowania ziemniaków z Polski polską flagą w ciągu tygodnia. Stało się to dwa tygodnie później. Również przy tej okazji polityk ten mówił o planach rządu PiS ws. wystąpienia do KE ws. znakowania mięsa. Przypomnijmy, że znakowanie produktów rolno-spożywczych w sklepach flagą kraju pochodzenia było jednym z postulatów ruchu AGROunia.

facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz