Kilkanaście osób liczyła grupa przestępcza, przerabiająca kupowaną legalnie na Słowacji broń na palną, sprzedawaną potem w Holandii. CBŚP przejęło ponad 340 szt. broni, m.in. odpowiedniki karabinków AK-47; szacuje, że grupa kupiła łącznie 1,5 tys. szt. broni.

O wynikach prowadzonego w ciągu ostatnich dwóch lat śledztwa poinformowali podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego Policji i nadzorującej śledztwo Prokuratury Krajowej.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, grupa, której liderem był zatrzymany we wrześniu 2016 r. Piotr W., inwestowała środki pochodzące z innej przestępczej działalności (m.in. handlu narkotykami i wprowadzania do obrotu fałszywych pieniędzy) w legalne na Słowacji zakupy broni pozbawionej cech użytkowych – sprzedawanej tam jako sygnałowa i ćwiczebna.

Broń była przewożona do Polski, gdzie w garażach m.in. w Bytomiu i Wodzisławiu Śląskim, przywracano jej funkcjonalność broni palnej. Początkowo jakość przeróbek była niska, z czasem przestępcy zaczęli więc na własną rękę wytwarzać m.in. lufy i tłumiki. Na swojej działalności osiągali cztero-, pięciokrotne przebicie.

Czytaj również: Katowice: Ukrainiec zatrzymany po ujawnieniu amunicji w bagażu podręcznym na lotnisku w Pyrzowicach

Pierwsi – w Niemczech i Danii – wpadli w 2014 r. kurierzy przewożący broń palną do Holandii. Wszczęte w następstwie tego śledztwo – przy szerokiej międzynarodowej współpracy – doprowadziło do kolejnych zatrzymań.

Jak poinformowała naczelnik Śląskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Małgorzata Bednarek, w sprawie zarzutami objęto dotąd ponad 20 osób; trzy z nich zostały aresztowane.

Polskie służby nie mają informacji, by przemycona do Holandii broń mogła służyć np. do ataków terrorystycznych. Przestrzegają też, że posiadanie w Polsce legalnie kupionej na Słowacji broni tego typu w Polsce jest już przestępstwem.

Dyrektor departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej prok. Mieczysław Śledź w kontekście tej sprawy akcentował profesjonalizm polskiej policji i prokuratury w zwalczaniu jednej z najpoważniejszych kategorii przestępstw, jaką jest działalność zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przerabianiem i wprowadzaniem do obrotu broni z nielegalnego źródła. – To o tyle istotne, że Europa stoi w tej chwili przed poważnym wyzwaniem, jakim jest walka z terroryzmem– podkreślił prok. Śledź.

Czytaj również: Włoska mafia dostarcza broń dżihadystom?

kresy.pl/ pap

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz