Według relacji ukraińskiego dowódcy z brygady walczącej w rejonie Łymanu, dla CBS News że siły rosyjskie górują nad ukraińskimi liczbą żołnierzy, dział i amunicji.

Stacja CBS News w swojej relacji z frontu w rejonie miasta Łyman opisuje sytuację sił ukraińskich, atakowanych przez Rosjan i intensywnie ostrzeliwanych prze ich artylerię, celem wyczerpania zapasów Ukraińców. Jak podano, Rosja dąży do tego, by strona ukraińska musiała ściągnąć na pomoc żołnierzy z frontu na południu, gdzie trwa kontrofensywa.

Dowódca elitarnej ukraińskiej Brygady Bohun, przeszkolony przez Amerykanów Simon Sołatenko przyznaje, że siły rosyjskie górują nad ukraińskimi liczbą żołnierzy i dział. W jego ocenie, „siły rosyjskie mają prawie 10 razy więcej amunicji”.

„Mają nad nami przewagę w dronach. To ogromy problem… ale walczymy, nie mamy innego wyboru… Trzymamy pozycje” – mówi ukraiński dowódca.

Według relacji CBS News, poważną różnicę na froncie w tym rejonie robi dostarczana przez USA amunicja kasetowa. Ukraińcy zaznaczają, że broń ta ma kluczową zaletę. Mianowicie, wobec braku odpowiednich sił powietrznych, pozwala ukraińskim oddziałom szybko oczyścić teren, przy użyciu tylko jednego pocisku. Ukraińscy żołnierze pozytywnie oceniają skuteczność tej amunicji jest bardzo wysoka – sięga 100 procent.

Przeczytaj: Biden o amunicji kasetowej dla Ukrainy: to była trudna decyzja, ale oni potrzebują tej broni

Dodajmy, że na relację tej stacji zwróciły uwagę media ukraińskie, m.in. agencja Unian. Zaznacza też, że w Waszyngtonie mówi się o potencjalnym poparciu dla decyzji o dostarczeniu amunicji kasetowej dla ukraińskiej artylerii rakietowej. Ma ona większy zasięg niż ta, wystrzeliwana z artylerii lufowej.

Cbsnews.com / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply