Cała opozycja kontra PiS [SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”, prounijna i liberalno-lewicowa opozycja może wygrać w wyborach parlamentarnych z PiS, jeśli się zjednoczy.

Gazeta podkreśla, że „takiego sondażu jeszcze nie było”. Respondentów zapytano, na którą partię oddaliby głos, gdyby cała liberalno-lewicowa opozycja, czyli nie tylko PO i Nowoczesna, ale też PSL, SLD, Razem oraz partia Teraz, poszła do wyborów wspólnie.

Według sondażu, taki blok mógłby liczyć na 50 proc. głosów, a PiS – na 38 proc. Trzecie miejsce zająłby ruch Kukiz’15 (8 proc.). W sondażu uwzględniono jeszcze tylko partię Wolność Janusza Korwin-Mikkego, która z poparcie 4 proc. nie dostałaby się do Sejmu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Zadowolenie z sondażu wyrażają politycy PO. Zdaniem posła Borysa Budki potwierdza to, że „tylko duży blok demokratycznej i proeuropejskiej opozycji gwarantuje zwycięstwo”. Z kolei pytany przez „SE” o opinię poseł PiS Marek Ast traktuje te wyniki jako sygnał do mobilizacji.

Krytycznie nt. formy takiego sondażu wypowiedział się m.in. ekspert w tej branży, Marcin Pallade:

W niedawnym sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl PiS uzyskał wynik dający zwycięstwo, ale bez samodzielnej większości. Partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na 40,7 proc. głosów (o 1,7 pkt. proc. mniej w porównaniu do badania z początku listopada) i 226 mandatów. To o 5 mandatów za mało, by móc samodzielnie rządzić Z kolei Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) z wynikiem 30,4 proc. (o 0,4 pkt. proc. więcej), wprowadziłaby do Sejmu 160 posłów, a Kukiz’15 (11,6 proc.; wzrost o 4,3 pkt. proc.) 47 posłów. Według tego sondażu, do Sejmy weszłoby jeszcze SLD (7,3 proc.; 26 mandatów).

Wcześniej w sondażu Kantar Millward Brown dla TVN wyraźnie zmalała przewaga partii rządzącej (33 proc., spadek o 5 pkt. proc.) nad główną siłą opozycji, czyli PO, która uzyskała wzrost poparcia (26 proc.).

Super Express / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz